microsoft-edge-browser-hero

Spoločnosť Microsoft nedávno predstavila novú verziu svojho Edge prehliadača. Funguje na jadre Chromium, čo je open-source projekt, z ktorého vychádza napríklad Google Chrome. Edge od Microsoftu však má oproti Chromu jednu veľkú výhodu – vie veľmi dobre blokovať mining skripty. 

Ak teda máte pocit, že chodíte na stránku ktorá vám na počítači potajomky spúšťa Monero miner, vyskúšajte nový Microsoft Edge.

TOP4 Kryptomeny mieriace na cintorín – Ktoré projekty padajú do hlbín zabudnutia?

Microsoft Edge blokuje mining lepšie ako SmartScreen

Nový browser od Microsoftu prichádza s niekoľkými vylepšeniami. Tým hlavným je blokovanie aplikácií, ktoré negatívne ovplyvňujú prehliadanie internetu, alebo narušujú súkromie. Rôzne nástroje na špehovanie používateľov, sledovanie histórie prehliadania webu, adware a minery tak majú problém.

Ak používate Chrome, môžete si aktivovať rozšírenie SmartScreen, ktoré plní rovnakú funkciu. Podľa slov manažéra Edge Erica Lawrenca však tento nový prehliadač chráni lepšie. Microsoft totiž zašiel ešte ďalej a používateľovi dáva možnosť zablokovať aj aplikácie a skripty, pri ktorých nie je 100% istota, že sú zlé.

Pri prehliadaní pomocou Edge sa teda pripravte na občasné dialógové okno v ktorom sa vás počítač opýta, či chcete zablokovať ten či onen javascript. Blokovať bude väčšinou tá správna voľba.

Môže vás zaujímať: Bitcoin pomaly klesá – Býci stratili dych?

Vírusy a mining skripty aj v obrázkoch

Len pre zaujímavosť, rôzne vírusy, minery malvér a trójske kone číhajú naozaj na každom rohu. Dokonca aj v obrázkoch! Ak sledujete NBA, určite ste už počuli o Kobovi Bryantovi. Bohužiaľ, táto baskebalová legenda pred piatimi dňami zomrela a fanúšikovia smútili za stratou tohto skvelého talentovaného človeka.

hackeri okamžite využili príležitosť a po internete rozšírili obrázky Koba, v ktorých je ukrytý mining skript. Ak máte naozaj starý prehliadač, tento skript sa spustí a bude využívať vaše CPU na ťažbu Monera.

V každom prípade teda udržiavajte váš prehliadač aktualizovaný na najnovšej verzii a mrknite na Edge, ak vás to zaujíma. Microsoft sa naozaj snaží.

A pozrite si našu víkendovú analýzu Bitcoinu. Nájdete tam aj súťaž o ceny v hodnote 230 €!