Mikroplasty v pitnej vode pre nás nie sú nebezpečné – zatiaľ!

Kvakomat PC bannerSolaxy mobil banner

Nedávna štúdia ukázala, že naše telá týždenne prijímajú asi 5 gramov plastu, čo je ekvivalent kreditnej karty. WHO teraz vyhlásila, že mikroplasty vo vode nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie. Ale pozor! Potrebujeme viac informácií a výskumov!

Mikroplasty prvý raz pod lupou

Mikroplasty sa nachádzajú v našich oceánoch, riekach, ľade, vo vode z vodovodu i vo vode balenej v plastových fľašiach. Plasty v moriach hubia živočíchy a ničia prostredie oceánov. Škodia mikroplasty vo vode aj ľuďom?

WHO až teraz prvýkrát skúmala zdravotné riziká spojené s plastami vo vode z vodovodu i v plastových fľašiach. Výsledok? Mikroplasty podľa všetkého nepredstavujú zdravotné riziko. Napriek tomuto záveru ale správa obsahuje veľkú námietku: Informácie, z ktorých vo WHO vychádzali, boli dosť obmedzené a je potrebný ďalší výskum mikroplastov a toho, ako ovplyvňujú ľudské zdravie.

„Naliehavo potrebujeme vedieť viac o dopade mikroplastov na zdravie, pretože sú všade – vrátane našej pitnej vody,” uviedla Maria Neira z WHO.

Mikroplasty nie sú hazardom, ale ani nutne neškodné

Vo svojej analýze sa WHO zaoberala tromi možnými rizikami spojenými s mikroplastami: fyzikálnymi časticami, chemikáliami a mikroorganizmami, ktoré by sa mohli k mikroplastom pripojiť.

Na základe evidencie, ktorá je k dispozícii, chemikálie ani mikroorganizmy nepredstavujú riziko. Podľa WHO mikroplasty väčšie než 150 mikrometrov ľudské telo neabsorbuje, ale veľmi malé čiastočky mikroplastov už áno. Napriek tomu nejestvuje dostatok informácií, ktoré by viedli k záveru, že tieto malé čiastočky sú pre ľudské telo toxické.

Predstava, že spolu so sviežou pitnou vodou napĺňame organizmus i plastami, nie je príjemná, no správa z WHO nám vraví, že netreba panikáriť. Akékoľvek možné riziko pre naše zdravie nie je až také akútne.

Ďalšie zdroje mikroplastov v ľudskom tele

Drobné častice plastu sa dostávajú do pitnej vody mnohými spôsobmi – najmä odtokom vody po daždi a snehu, odpadovou vodou a odtokom z priemyslu. Plastové fľaše a uzávery môžu byť tiež ich zdrojom v pitnej vode.

Mikroplasty ale neprijímame do vlastného organizmu len prostredníctvom vody – existujú i iné spôsoby, ako sú napríklad jedlo a vzduch. WHO plánuje preskúmať i tieto ďalšie cesty a riziká s nimi spojené.

„Je dôležité uviesť obavy z mikroplastov v pitnej vode do kontextu: Sme výrazne vystavení mikroplastom v našich každodenných životoch, a to prostredníctvom mnohých zdrojov. Pitná voda je len jedným z nich. Skôr než sústrediť sa na jednu cestu, ktorou sme vystavení plastom, je potrebné širšie pochopiť všetky zdroje a interakcie mikroplastov v prostredí,” povedala vedkyňa Alice Horton.

Čo čítať ďalej?

Boj proti jednorazovým plastom a ako na ňom zarobiť peniaze

Zdroje:
cnn.com
who.int

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.