Metcalfov zákon a kryptomeny

Pre začiatočníkov Metcalfov zákon a kryptomeny.
Metcalfov zákon a kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/thinkhubstudio
BitmarketsBitmarkets

V súčasnej situácií, kedy si trhy robia čo chcú a nedávajú nám veľa dôvodov na radosť, najlepšie, čo môžu všetci robiť, je vzdelávať sa. V kryptomagazíne sa vám s tým snažíme pomôcť mnohými článkami (vynikajúci na pochopenie kryptomien je napríklad Problém Dvoch Armád alebo naša knižnica zaujímavých zdrojov). Dnes máme pre vás pripravený ďalší edukačný článok, kde sa pozrieme na Metcalfov zákon a jeho spojenie s kryptomenami.

Robert Metcalfe

Spoluzakladateľ Ethernetu a rovnako aj spoločnosti 3Com, Robert Melancton Metcalfe, stál za zrodom takzvaného Metcalfovho zákona. Prvýkrát bol spomenutý už v 80. rokoch minulého storočia, avšak až v roku 1993 bol oficiálne sformulovaný. Vzťah vyjadruje závislosť sietí (telekomunikačných, internetových, telefónnych) a počtu užívateľov.

Je logické, že čím je väčšia sieť (čím má viac užívateľov), tým je väčšia aj jej hodnota. Otázka však znela, do akej miery daná hodnota narastie. A práve Robert Metcalfe zistil, že by malo ísť o exponenciálny rast. Veľmi jednoducho povedané hodnota siete sa rovná druhej mocnine počtu užívateľov.

V klasickej ekonomike to však neplatí. Ak sa zvyšuje počet vstupov, tak produkt každého ďalšieho vstupu klesá. Ak by sme si takýto príklad chceli vysvetliť, predstavme si situáciu, kedy dostanete za úlohu vykopať kanál. Ak vám príde na pomoc kamarát, tak sa vám podarí vykopať kanál dvakrát rýchlejšie. Avšak ďalší nárast v ľuďoch, ktorí by kanál kopali sa nestretne so 4-násobným a ani 8-násobným nárastom.

Metcalfov zákon a kryptomeny

Ak by sa niekto rozhodol aplikovať Metcalfov zákon, výsledky ho možno prekvapia. Od roku 2015 až do mája minulého roku sa vývoj ceny Bitcoinu a počet peňaženiek zhodoval presne s Metcalfovým zákonom. V máji však začal Bitcoin, ale aj všetky kryptomeny, rásť až príliš rýchlo. Výrazne sa tak vychýlil od Metcalfového zákona. Napríklad v decembri by mala byť podľa Metcalfového zákona hodnota jedného Bitcoinu okolo 3 000 dolárov. Všetci ale dobre vieme, že v tom čase sa jeden Bitcoin predával až za 20 000 dolárov.

Zaujímavosťou bolo napríklad, že sa Metcalfov zákon vedel veľmi pekne aplikovať na rast siete, napríklad Facebooku alebo Tencente. Po dobu takmer 2 a pol roka daný zákon platil aj pre Bitcoin. Avšak koncom roka nás Metcalfov zákon mal upozorniť na to, že Bitcoin bol predražený, a to takmer až 7-násobne. Korekcie, ktoré prišli začiatkom tohto roka ceny potlačili výrazne dole, a tak nám Metcalfov zákon môže naznačiť, že Bitcoin sa z boomu dostáva naspať na správne hodnoty.

Záver

Či sa budete Metcalfovým zákonom riadiť necháme iba na vás, avšak za určitých podmienok môže slúžiť ako vhodný nástroj na kontrolu vývoja trhu a cien BTC. Určite by ste nemali Metcalfov zákon brať ako jediný indikátor pre vývoj trhu.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram, alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroje:
technologyreview.com
roklen24.com

Catslap PC banerFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.