Medzinárodný menový fond varuje, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude potrebné uplatňovať o čosi dlhšie než sa očakávalo. Podľa správy News Bitcoin, hovorkyňa Julie Kozacková vyzvala americkú centrálnu banku (FED) a ďalšie centrálne banky, aby nemenili menovú politiku a zachovali reštriktívny prístup. Inflácia je totiž stále vysoká.
Centrálne banky budú opäť rozhodovať o zvýšení základných sadzieb
Varovanie prichádza tesne pred ďalšími zasadnutiami FED-u a ECB. Podľa Federalreserve je stretnutie Federal Open Market Committee (FOMC) naplánované už na 13. a 14. júna 2023. Medzitým zasadnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) o menovej politike sa podľa harmonogramu ECB uskutoční 15. júna 2023.
Na týchto zasadnutiach sa bude rozhodovať, či centrálne banky opäť zvýšia úrokové sadzby. Očakáva sa, že ECB zvýši úrokovú sadzbu zo súčasnej úrovne 3,75 % o 25 bázických bodov na 4,00 %, zatiaľ čo o rozhodnutí FED-u sa špekuluje. Dokonca podľa nástroja Fedwatch od CME existuje pravdepodobnosť viac ako 70 %, že sadzba v USA zostane nezmenená. Inflácia v USA (4,90 %) je totiž nižšia ako inflácia v eurozóne (6,10 %), no podľa MMF by FED taktiež nemal meniť politiku.
Stále vysoká inflácia spôsobuje znepokojenie
MMF je znepokojený pretrvávajúcou infláciou a to aj napriek tomu, že klesá. Je potrebné mať na pamäti, že inflácia reaguje na zvýšené úrokové sadzby s časovým oneskorením a preto sú infačné ciele bližšie ako si myslíme.
“Ak sa ukáže, že inflácia je trvalejšia ako sa očakávalo, potom bude musieť FED tlačiť úrokové sadzby opäť vyššie,” povedala Kozacková.
Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová nedávno vyjadrila obavy, že sa zdražovanie neskočilo a je predčasné si myslieť, že inflácia už dosiahla vrchol. Centrálne banky totiž sledujú inflačný cieľ 2 %, od ktorého sú stále vzdialené. Ak by došlo k vonkajším nečakaným faktorom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ceny tovarov a služieb, zvyšovanie úrokových sadzieb sa môže značne predĺžiť.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ako zareagujú trhy?
Ak by centrálne banky ponechali úrokové sadzby, trhy by s vysokou pravdepodobnosťou reagovali pozitívne. Očakávania sa zameriavajú na ďalšie zvyšovanie a ak trhy niečo očakávajú, ceny už túto informáciu v sebe obsahujú. Ak ale dôjde k neočakávanému rozhodnutiu centrálnych bánk, trhy budú reagovať z krátkodobého hľadiska volatilne.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská ekonomika bude v roku 2023 podľa OECD spomaľovať