Medzinárodný menový fond chce zásadne zmeniť zdaňovanie kryptomien

Novinky Kryptomeny a zdaňovanie.
Kryptomeny a zdaňovanie. Zdroj: shutterstock.com/Andrey Aboltin/Juicy SEPTEMBER
Memex PC bannerOkazio mobil

Medzinárodný menový fond (MMF) varuje, že súčasné daňové systémy nie sú navrhnuté tak, aby zvládali výber daní z kryptomien. Podľa správy News Bitcoin MMF tvrdí, že daňové systémy sa musia prispôsobiť kryptomenám efektívne a jasne. Predstavujú totiž prekážku pri výbere daní, uvádza sa v oficiálnom dokumente.

Daňové systémy sú neefektívne

Príčinou neefektívneho daňového rámca je duálny charakter kryptomien, keďže môžu slúžiť ako investícia, ale aj ako mena. Ďalšou prekážkou je aj anonymita kryptomien. MMF vyzýva jednotlivé štáty, aby tieto problémy okamžite riešili a implementovali potrebné nápravné opatrenia.

Dôraz pri kontrole daní sa bude klásť aj prostredníctvom kontroly blockchainu cez rôzne spoločnosti, ktoré tieto údaje sledujú. Vďaka týmto informáciám je totiž omnoho jednoduchšie identifikovať krajinu pôvodu používateľa. MMF považuje za kľúčové zamerať sa na oblasť transakcií kryptomien. Na záver dokument obsahuje aj varovanie pred vysokou centralizáciou bohatstva digitálnych aktív.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Na Slovensku budú kryptomeny zdanené omnoho nižšou sadzbou

Varovanie MMF prichádza bezprostredne po schválení nového zákona na Slovensku, ktorý sa týka práve zdaňovania kryptomien. Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa navrhuje príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. V opačnom prípade sa príjem z predaja zahrnie spolu s ostatnými príjmami.

Ako hlasovali poslanci za zníženie dani z kryptomien

Ako hlasovali poslanci za zníženie dani z kryptomien. Zdroj: nrsr.sk

Dokonca sa zrušia aj zdravotné odvody z príjmu z predaja virtuálnej meny vo výške 14 %. Slovensko sa tak z krajiny s najhorším daňovým prostredím pre kryptomeny stáva krajinou s benevolentným prístupom. Existujú ale aj prípady ako Bielorusko, ktoré tento rok zaviedlo 0 % daň z kryptomien. Kompletný prehlaď zmien nájdete na tomto odkaze.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kryptomeny nepodliehajú globálnemu regulačnému rámcu

Hlavný problém pri riešení globálnych otázok v oblasti kryptomien je ich nejasný regulačný rámec. Ich definícia sa odlišuje v jednotlivých krajinách a preto nie je možné určiť jednotné podmienky pre celý svet. Regulácie sú čoraz prísnejšie a prispievajú k zvýšenej adopcii, no stále sa nachádzajú v rannej fáze. Potrvá ešte dlhý čas kým sa krajiny zjednotia a budú implementovať jasný daňový systém, ktorý zjednoduší výber daní z príjmu z kryptomien.

Mohlo by ťa zaujímať: Medzinárodný menový fond vydal nové varovanie. Svet čaká nová éra

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.