[VIDEO] Príbeh Aarona Schwartza – Takto americká vláda zničila internetového génia – v EN

BITmarkets BITmarkets

Občas vám na Kryptomagazine odporúčame nejaké video. Tentoraz nás zaujal príbeh Aarona Schwartza – príbeh o internetovom géniovi, ktorý chcel zmeniť svet k lepšiemu. V štrnástich rokoch hral dôležitú rolu pri vytváraní RSS štandardu (naše RSS nájdete tu), potom založil Reddit a neskôr sa vydal cestou politického aktivizmu.

Zverejnil dokumenty z amerických súdov, ktoré mali byť verejne dostupné, ale v skutočnosti sa za ich prístup muselo platiť. Neskôr začal sťahovať a zverejňovať vedecké články – materiály, ku ktorým má mať (podľa zákona) prístup úplne každý, pretože ide o majetok celého ľudstva.

Americké tajné služby sa rozhodli spraviť z Aarona exemplárny prípad. Než sa im to podarilo, Aaron ešte stihol stopnúť zákon, ktorý mal prakticky zničiť internet tak, ako ho poznáme (niečo podobné ako článok 13 od EÚ – viac o článku 13 nájdete tu).

Aaron nakoniec v mladom veku zomrel. Podľahol tlaku, ktorý naň vyvíjala americká vláda. Bol nepohodlný. Bojoval za práva ľudí, za slobodný prístup k informáciám. Za voľný internet. Bol to génius, ktorý chcel zmeniť svet. Jeho odkaz však žije ďalej.

Golden Cross konečne potvrdený – blíži sa obrat trendu?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.