Máte Facebook? Informácie o vás po poslednom hacku voľne kolujú po internete

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Facebook je známy tým, že si veľmi neláme hlavu so zabezpečením. V minulosti sa často stával terčom hackerov, ktorí z platformy ukradli informácie o stovkách miliónov ľudí: V najnovšom hacku sa na internet dostala databáza s citlivými informáciami o 533 miliónoch užívateľov.

Pol miliardy ľudí je v ohrození po masívnom facebook hacku

Ako prvý na to na Twitteri upozornil Alon Gal, CTO spoločnosti Hudson:

https://twitter.com/UnderTheBreach/status/1378314424239460352

Hackeri majú k dispozícií zoznam mien s Facebook ID, telefónnymi číslami, dátumami narodenia, bydliskom, zoznamom minulých bydlísk, e-mailovými adresami a ďalšími informáciami, ktoré sa dajú využiť na nevyžiadaný marketing, podvody, social engineering a ďalšie tipy hackov.

Používate SMS overovacie kódy na zabezpečenie bankového účtu, či krypto burzy? Tak radšej si zmeňte číslo. Vaše účty je teoreticky možné prelomiť takzvaným SIM swapping útokom. Alebo môžete dúfať, že sa v tom množstve ľudí stratíte, ako ihla v kope sena a hackeri na vás neprídu.

Facebook vedel o bezpečnostnej diere celé mesiace

Diera v zabezpečení bola známa od roku 2019. Až v januári 2021 sa zistilo, že hackeri mali možnosť získať telefónne čísla používateľov facebooku, no sociálnej sieti sa podarilo potlačiť šírenie informácií o tejto blamáži v médiách. Vo výsledku takmer nikto nevie, že tak citlivé dáta sú verejne dostupné.

Celá databáza s informáciami o 533 miliónoch používateľov sa na verejnom fóre objavila až nedávno a až teraz zisťujeme, že problém je väčší, než sme sa pôvodne nazdávali.

A to je ďalší dôvod opustiť facebook a prejsť na sociálnu sieť, ktorá vás nesleduje a neuchováva o vás informácie. Ako messenger odporúčame používať Signal, ktorý vďaka end-to-end šifrovaniu nečíta vaše konverzácie. V súčasnosti ide o jeden z najlepších, voľne dostupných privátnych messengerov.