Mark Carney pred zasadnutím G20 nalial kryptotrhom novú krv do žíl

Novinky Mark Carney pred zasadnutím G20 nalial kryptotrhom novú krv do žíl.
Mark Carney pred zasadnutím G20 nalial kryptotrhom novú krv do žíl. Zdroj: shutterstock.com/lazyllama
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptotrhy zareagovali prudkým rastom na vyjadrenie Marka Carneyho, predsedu Rady pre finančnú stabilitu (FSB), o tom, že digitálne aktíva sú príliš malé a obmedzené, aby predstavovali skutočnú hrozbu pre stabilitu globálneho finančného systému.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Riziko neexistuje

V liste adresovanom ministrom financií a guvernérom centrálnych bánk skupiny G20 zo dňa 18. marca Mark Carney, ktorý tiež pôsobí ako guvernér Bank of England (BoE), potvrdil, že FSB uskutočnila prieskum možných hrozieb, ktoré by kryptomeny mohli predstavovať pre globálnu finančnú stabilitu a rozhodla, že také riziko neexistuje.

Carney zdôraznil, že kryptomeny tvoria malú časť finančného systému (na konci vlaňajšieho roku to bolo menej ako 1% svetového HDP):

„Ich malá veľkosť a skutočnosť, že nie sú náhradami za menu a majú veľmi obmedzené využitie pre reálnu ekonomiku a finančné transakcie, znamenajú, že väzba na zvyšok finančného systému je obmedzená.”

Vyvážený prístup k reguláciám

Carney prijal vyvážený prístup ku kryptomenám a zatiaľčo pripustil, že vzbudzujú obavy kvôli ochrane investorov a používaniu pri trestných činnostiach, ako je pranie špinavých peňazí, zároveň poznamenal, že technológia, ktorá je základom digitálnych mien, by mohla potencionálne:

„zlepšit efektivitu a začlenenie ako do finančného systému, tak do ekonomiky” .

Terajšie regulácie nie je potrebné nahradiť novými

Čo sa týka regulácie kryptomien, Carney (ktorý tiež skôr požadoval kryptoreguláciu z pozície guvernéra BoE) navrhol „medzinárodnú koordináciu”, vzhľadom ku globálnej povahe kryptotrhu. Potvrdil tiež, že FSB by uprednostnila prieskum doterajších pravidiel, namiesto  zavedenia úplne nových predpisov:

„FSB sa stále viac odvracia od navrhovania nových politických iniciatív k dynamickému vykonávaniu a dôslednému hodnoteniu dopadov už dohodnutých reforiem v G20”.

V liste tiež poznamenal, že trh s kryptomenami se naďalej vyvíja a FSB môže v prípade potreby revidovať svoje počiatočné hodnotenie.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Záver

Carneyho vyjadrenie pomohlo poslať kryptotrhy do zelených čísiel, jednak jednanie skupiny G20 ohľadom regulácií kryptomien je stále pred nami a na jeho výsledky si budeme musieť počkať. Výsledky jednania budú mať s veľkou pravdepodobnosťou zásadný dopad na trhy.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.