Mali by ste si na dôchodok sporiť v Bitcoine? – zhrnutie pre a proti

Kategorie: Novinky
bitcoin stary clovek sporennie na dochodok
bitcoin stary clovek sporennie na dochodok

Človek celý svoj život maká a očakáva, že v starobe o neho bude postarané. Spoliehať sa však na štát nie je zrovna najlepší nápad. Ponzi schéma známa ako prvý pilier nebude fungovať večne a dávať peniaze banke na sporiaci účet sa nevyplatí. Budete radi, ak úroky udržia krok s infláciou. Chytrí ľudia si preto sporia do zlata, nakupujú nehnuteľnosti alebo do indexových fondov. Ale čo kryptomeny? Je múdre sporiť si na dôchodok v Bitcoinoch?

Prečo sa oplatí sporiť si na dôchodok v Bitcoinoch?

Podľa Tima Drapera bude hlavne pre generáciu mileniálov sporenie v kryptomenách kľúčové. Typy sporení, ktoré používajú predchádzajúce generácie sú založené na systémoch, ktoré už dnes poriadne nefungujú. Veková pyramída sa otáča, zadĺženosť vlád je na maxime a finančný systém je pár rokov (maximálne jednu-dve dekády) pred obrovskou reformou.

Kryptomeny sa tak javia ako stále lepšia alternatíva. Hlavne Bitcoin, ktorý sa za posledných jedenásť rokov fungovania preukázal ako veľmi efektívny uchovateľ hodnoty. Rutinne sa radí medzi najziskovejšie investície roka a stále viac doň dávajú peniaze aj banky, či veľké hedge-fondy z Wall Streetu.

To všetko sú pre Bitcoin obrovské pozitíva. Pridajme k tomu aj fakt, že ide o decentralizovanú komoditu ktorú nemôže ovládať ani cenzúrovať žiadna entita a máme tu ideálne sporenie na dôchodok. Alebo nie?

Môže vás zaujímať: Na burze som prišiel o celý svoj kapitál – Ako som sa poučil z chýb a stal sa úspešným traderom?

Dôvody, prečo by ste si to mali poriadne rozmyslieť

Samozrejme, nič nie je dokonalé a o Bitcoine to platí dvojnásobne. Na tomto webe vždy píšeme, že akákoľvek investícia do kryptomien je extrémne riziková a mali by ste do nich dať iba peniaze, ktoré vám nebudú chýbať.

Pre Bitcoin sú charakteristické dlhé obdobia bear marketu, kedy iba klesá alebo sa drží na rovnakej úrovni. Nakoniec sa vždy dostal na koňa, no nikto nevie zaručiť, že to tak bude aj v budúcnosti.

A čo je najdôležitejšie, treba si uvedomiť fakt, že na dôchodok budete sporiť desiatky rokov. Bitcoin funguje iba o niečo viac, než jedenásť rokov. To je poriadny nepomer. Nevieme, ako sa táto kryptomena bude správať o päť, desať alebo dvadsať rokov. Možno ju nahradí úplne iný coin, prípadne technológia, ktorú si teraz ani len nevieme predstaviť.

Bitcoin vám utiekol a tak hľadáte príležitosti v menších kryptomenách? – Ako správne investovať do altcoinov.

Ako vysoko podľa vás Bitcoin pôjde, než nastane korekcia?

View Results

Loading ... Loading ...

Záver

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, je dôležité podotknúť že neexistuje žiadna istota. Ani zlatko nie je stopercentné. Pri dnešnom technickom pokroku je ťažké odhadnúť, ako bude svet vyzerať o päť, či desať rokov.

Sporiť iba iba v BTC by teda bolo rozhodne veľmi nezodpovedné. Najlepšie bude rozhodiť si investície do rôznych komodít. ideálne do takých, ktoré na seba nie sú naviazané. Sporenie v Bitcoine, prípadne ďalších rokmi osvedčených kryptomenách (Ethereum, Litecoin, Monero) je dobrý nápad, no nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka!