Na burze som prišiel o celý svoj kapitál – Ako som sa poučil z chýb a stal sa úspešným traderom?

Pre začiatočníkov Na burze som prišiel o kapitál
Na burze som prišiel o kapitál, zdroj: shutterstock.com/Autor: Who is Danny
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Aj keď sa môže zdať, že obchodovanie na burze je ľahké povolanie, v skutočnosti opak je pravdou. Časť pravdy na tom možno je, ale aby ste sa stali úspešným obchodníkom, vyžaduje si to niekoľko rokov tvrdej práce a kapitálu. Často sa úspešným obchodníkom na burze stanete až po niekoľkých rokoch obchodovania, po realizácii tisícok obchodov.

Ako som začínal s tradingom?

Prvé skúsenosti z obchodovania na burze som získal niekedy pred 5 rokmi. Začal som obchodovať u brokerov ako napríklad Etoro, kde boli vysoké poplatky za obchody a len malé množstvo trading účtov u takýchto brokerov generuje skutočný zisk. Kryptomeny, ktoré v súčasnej dobe obchodujem full time, vtedy ešte nebolo také jednoduché kúpiť a málo sa o nich hovorilo.

Na Etoro to bolo skôr len o získavaní skúseností. Začal som s demo účtom, neskôr som začal s reálnymi peniazmi. Nebral som to ale ako svoju prácu. Neskôr v rokoch 2016 – 2017 sa vo veľkom začalo hovoriť o kryptomenách. Začínal som aktívne obchodovať prevažne na burze Bittrex a BitMEX. Až pri kryptomenách som zacítil chuť pravej trading práce a možného zisku. Postupne som začal nakupovať Bitcoin, neskôr som sa ho snažil aj získať inými spôsobmi formou rôznych airdropov a ďalších možností získavania Bitcoinu. Často som až šalel po zisku z Bitcoinu a celý deň som sa venoval obchodovaniu a zhromažďovaniu BTC.

Prišli straty

Na burzách Bittrex a internet wallet som prevažne držal len BTC ako ,,správny hodler”. Neskôr som sa zaregistroval na burze BitMEX a vložil som si tam prvý kapitál. Čo ma viedlo k tomu, aby som si tam založil účet? Na Youtube som videl veľa videí, v ktorých traderi prezentovali, ako tam za deň urobili aj 100 % zisky. Samozrejme, cieľom týchto videí bolo len klamlivo informovať o ich výsledkoch a zámerne boli zostrihané tak, aby sme im zverili kapitál alebo si kúpili ich trading kurzy. Všetko to bol len podobný podvod ako v prípade väčšiny ICO projektov.

Na burzu som si teda vložil Bitcoiny a začal obchodovať podobne ako prezentovali špekulanti vo videách. Neskôr okrem zahraničných videí sa začali aj na českej a slovenskej scéne objavovať pseudotraderi, ktorí rovnako ponúkali kurzy s nefunkčnými trading stratégiami, ktoré sľubovali na prvý dojem rozprávkové zisky.

Na burze BitMEX som teda začal obchodovať a prichádzali prvé zisky, keďže Bitcoin rástol. Neskôr sa ale všetko zvrtlo opačným smerom a prišiel som o celý účet. Jedna z najväčších chýb, ktoré som urobil, bola, že som používal stratégiu, ktorá nepoznala Stop Loss, ale naopak, po prepade sa ešte viac dokupovalo viac kontraktov za Bitcoin. To dospelo do bodu, že v jednom obchode som mal kompletne celý kapitál z účtu. Likvidačná cena bola o 1 000 USD nižšie. Čiže stačil v tej dobe približne 15 % pokles a prišiel by som o celý kapitál, respektíve by mi zlikvidovalo účet. Presne to sa aj stalo. Prišiel som prvýkrát o celý účet. Vložil som znovu trochu BTC na burzu a opäť som spravil identickú chybu…

Záver

Áno, trading povolanie nie je ľahké a patria k nemu aj straty. Je to prirodzená súčasť tvorby úspešnej stratégie. Nie nadarmo sa hovorí, že z chýb sa človek najlepšie učí. Určite, pokiaľ začnete s tradingom, nedokupujte po každom prepade, ale zadajte si Stop Loss. Výnimkou, je, samozrejme, hodl – v takomto prípade sa dokupuje bez ohľadu na aktuálny trend na trhu. Poistíte sa tak voči možným stratám.

Autorom tohto článku je trader od trading11.com. Pokiaľ ťa zaujíma obchodovanie, naši traderi na trading11.com každý deň pripravujú analýzy na niekoľko kryptomien a v signálnej skupine dávajú tipy na nákup a predaj.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.