Rusko potajme pomohlo Venezuele spustiť štátnu kryptomenu Petro.
Rusko potajme pomohlo Venezuele spustiť štátnu kryptomenu Petro. Zdroj: shutterstock.com/Stanslavs

Venezeuela je evergreenom pre kryptokomunity. Tragický príbeh tejto krajiny je príkladom, aká nebezpečná je moc v rukách šialenca. Petro ale nie je záchrana. 

Venezuela je na dne

Kým Venezuela bývala výkladnou skriňou juhoamerických demokracií, dnes sa potáca v neuveriteľnej chudobe, ktorá je spôsobená smrťou tamojšej národnej meny. Bolívar totiž prišiel o celú hodnotu a teraz sa používa na tvorbu tašiek či košíkov. Aj ako palivo do ohňa je podstatne hodnotnejší, než ako mena.

Zaujímalo vás, čo je pod kapotou kryptomien: Ako fungujú kryptomeny? – Problém dvoch armád

Maduro, Chávezov nástupca a najmocnejší vodič autobusu je klasickým úkazom, čo sa stane, keď sa k moci dostane neschopný blázon. Vďaka nepochopeniu základných ekonomických princípov začal prepadajúcu sa ekonomickú situáciu riešiť tak, ako je bohužiaľ v Južnej Amerike zvykom.

Začal tlačiť obrovské množstvo nových peňazí. Tým sa však nezvyšuje celková hodnota lokálnej meny, ale naopak, jej cena sa fakticky rozdrobí medzi množstvo novo vytlačených bankoviek. A tak došlo k hyperinflácii a likvidácii tamojšej meny.

Ako obísť sankcie

Na Venezuelu tiež dopadli tvrdé sankcie. Krajina s najväčšími zásobami ropy v Južnej Amerike sa tak potýkala s ďalšími problémami. Primárnym dôvodom sankcií bolo obmedzenie moci a zastavenie obludného rokovania tragicky neschopného prezidenta. Bohužiaľ Maduro sa ďalej drží pri moci aj napriek tomu, že v podstate celá Južná Amerika izolovala Venezuelu práve kvôli presunu k diktatúre.

Maduro sa však rozhodol, že sankcie zaobíde a to pomocou svojej kryptomeny Petro. To však samozrejme nie je žiadna kryptomena, ale iba digitálna mena kontrolovaná Madurovou vládou. Petro je údajne kryté ropou a štátom vlastnenými podnikmi. Toto tvrdenie je samozrejme lživé a Petro je iba bezcenným centralizovaným tokenom.

Bezcenné Petro

Maduro novo prikázal najväčšej národnej banke, aby prijímala a predávala Petro obyvateľom. Tým si bohužiaľ miestni veľmi nepomôžu, pretože v krajine, kde je problém s prísunom elektriny, bude ťažké platiť tokenom, ktorý elektrinu na používanie vyžaduje. Bokom je potom fakt, že token je rovnako bezcenný, pretože jediné reálne krytie Petra, ktoré existuje, je slovo diktátora.

Naďalej je nádejou miestnej populácie hlavne Bitcoin. Ten je stále jednoznačným kráľom kryptomenového priestoru a v podstate je jediným únikom miestnych obyvateľov pred zlovôľou vládnucej triedu. Maduro svoju moc udržiava tak, že medzi vládnucu vrstvu rozdeľuje prísun amerických dolárov, čo je jedno z mála platidiel, ktoré má vo Venezuele hodnotu.

Čo čítať ďalej?

Report od Binance: Bitcoin ťahá altcoiny za sebou, tie ale zaostávajú

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.