Má sa Elon Musk báť čínskej konkurencie?

BITmarkets BITmarkets

12. septembra sa odohral jeden zo zásadných tohtoročných momentov automobilového priemyslu, kedy došlo k úpisu akcií spoločnosti NIO na newyorskú burzu (NYSE:NIO). Ide o jednu z mála spoločností, ktorá konkuruje Tesle v segmente prémiových elektrických automobilov.

Elektroautomobilka sídliaca v Šanghaji získala investíciu od významných firiem ako Baidu, Lenovo, Tencent či Sequoia a počas posledných mesiacov sa o nej často diskutovalo. V júni tohto roku začala predávať model NIO ES8, pričom zatiaľ dodala stovky kusov a registruje predobjednávky takmer 20 000 ďalších kusov.

Mohlo by vás zaujímať: Marihuanou k miliónom? Akciové tituly firiem, ktoré majú dočinenia s marihuanou, zažili v posledných mesiacoch turbulentné obdobie a poklesy o desiatky percent nie sú výnimkou. Unikátna akcia Prague Stock Trading 2018 bude zasvätená okrem iného aj tomu, ako naskočiť do marihuanového vlaku, alebo ako efektívne používať automatické obchodné systémy. Zaistite si svoj vstup ZDARMA ešte dnes. Počet miest je obmedzený.

Objavili sa špekulovania, že ide o priameho konkurenta Modelu X od Tesly, pričom ES8 stojí približne dvakrát menej. NIO má navyše (pochopiteľne) veľkú podporu čínskej vlády, ktorá chce sa každú cenu vyzerať „zeleno”.

Pozrime sa na ES8 bližšie

  • Cena začína na 67 tisícoch dolárov.
  • Pod kapotou sa nachádza 635 konských síl a s plnou batériu je možné prejsť až 355 kilometrov.
  • Na rozdiel od Tesly môže zákazník za mesačný poplatok 193 dolárov pravidelne dostávať novú batériu, ktorej výmena trvá približne tri minúty. (Tesla zvažovala rovnaké riešenie, nakoniec ho však neuskutočnila.)

Medzi ručiteľmi septembrového úpisu boli banky ako Merrill Lynch, Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan alebo Morgan Stanley. Cena predstavovala 6,26 dolára a počas prvého dňa prišlo k predaju približne 160 miliónov akcií, čo pre NIO znamenalo miliardu dolárov a zaradenie medzi najväčšie IPOs tohto roku.

Na tretí deň obchodovania sa cena dostala až k 13 dolárom, čo umožnilo celému radu investorov realizovať viac než 100 % profit. Nasledovala korekcia a momentálne sa titul pohybuje niekoľko percent pod svojou upisovacou cenou.

Poďme sa pozrieť, čo mnohých investorov vedie ku skepse

1) Porovnanie s Teslou pokrivkáva

Muskova automobilka má 14-ročnú históriu, NIO je naopak veľmi mladá firma, ktorej manažment môže v nasledujúcich rokoch urobiť na zložitom trhu nejednu chybu. Tesla je lovebrand, ktorý škáluje (aspoň zatiaľ) na celkom iných úrovniach. NIO si bude musieť „konkurenčnú nálepku” najskôr zaslúžiť.

2) Lock-up period prebieha

Strategickí investori nemôžu prípadný predaj akcií uskutočniť skôr než za 180 dní od úpisu, čo vychádza na marec budúceho roku.

3) Čína vs. Amerika

Obchodná vojna medzi dvoma veľmocami rozmach na domácom poli nebrzdí, prípadná expanzia do Spojených štátov bude zrejme musieť počkať, kým sa konflikt neskončí.

Potom tu je ešte zopár „drobností”. Počas prvých 6 mesiacov roku 2018 NIO stratilo viac než 500 miliónov dolárov. Tesla má taktiež dohodu so zástupcami Šanghaja o výstavbe vlastnej továrne, čo čínskej firme veľmi nepomáha. Rovnako nie je pozitívnom ani prítomnosť 160 dodávateľov v reťazci, ktorí majú byť príčinou zmeškaných uzávierok. Manažment sa nedávno vyjadril v tom zmysle, že nemá žiadne skúsenosti s veľkou sériovou výrobou, čo môže taktiež teoreticky spomaliť rast.

Bez ohľadu na vyššie zmienené skutočnosti sa na titule v krátkodobom horizonte môžu objaviť zaujímavé nárasty, poprepletané pozitívnymi novinkami (profit, dodané a vyrobené kusy,…), ktoré môžu prísť. Preto je dobré mať sa na pozore.

Z hľadiska technickej analýzy sa úroveň nachádza na 7, respektíve 9 dolároch.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.