Likvidácia burzy Cryptopia – Čo o nej vieme?

BITmarkets BITmarkets

Ako už iste mnohí viete, burza Cryptopia bola v januári tohto roka hacknutá. Podľa aktuálnych informácií plánuje burza natrvalo ukončiť svoju činnosť. Mnohí používatelia burzy však majú svoje prostriedky naďalej na účtoch spoločnosti. Ako bude burza postupovať? Čo sa stane s prostriedkami obchodníkov? V nasledujúcom článku sa dozviete všetko potrebné o nadchádzajúcej likvidácii.

Prečo Cryptopia končí s biznisom?

Burza ukončuje svoju činnosť kvôli hacku, ktorý sa odohral v polovici januára tohto roka. Počas tohto obdobia boli burze odcudzené kryptomeny v približnej hodnote 16 miliónov dolárov. Po týchto udalostiach začalo policajné vyšetrovanie, ktoré trvá niekoľko mesiacov. Následne Cryptopia znovu spustila obchodovanie v polovici apríla tohto roka. Funkčnosť burzy však nemala dlhé trvanie a po mesiaci bolo obchodovanie pravdepodobne definitívne zastavené.

Počas utorka Cryptopia vypla dostupnosť služieb „ z dôvodov údržby”. Mnohí používatelia však predpovedali, že burza svoje služby po údržbe už neobnoví. Podľa stredajšieho oznámenia Cryptopia avizovala, že David Ruscoe, Russell More a Grant Thorton boli vymenovaní za oficiálnych likvidátorov Cryptopie a obchodovanie je úplne zastavené.

„Hack burzy Cryptopia v januári 2019 mal vážne následky na obchodovanie našej burzy. Napriek snahám manažmentu znížiť straty a vrátiť burzu späť do zelených čísel bolo rozhodnuté, že likvidácia prostredníctvom menovaných likvidátorov je v najlepšom záujme zákazníkov, zamestnancov a akcionárov.”

Oficiálne oznámenie burzy Cryptopia.

Bližšiu analýzu hacku Cryptopie môžete nájsť tu.

Bude obchodovanie na burze pokračovať?

Je vysoko pravdepodobné, že ak aktuálne prechovávate kryptomeny na Cryptopii, nebudete mať žiadnu možnosť zobchodovať ich prostredníctvom nej. Burza tvrdí, že obchodovanie je pozastavené až pokým vyšetrovatelia neukončia vyšetrovanie. Na základe posledných konaní burzy a určenia likvidátorov je však zjavné, že burza si aktuálne necháva len pootvorené zadné dvierka. V skutočnosti je však isté, že burza obchodovanie už nespustí.

Likvidátori zároveň pripomínajú, že vyšetrovanie bude pokračovať ešte niekoľko mesiacov.

Prečítajte si aj informácie o nedávnom hacku burzy Binance.

Aká je šanca prinavrátenia zmrazených prostriedkov na burze?

Aktuálne je situácia veľmi nečitateľná a likvidátori stále neinformovali, ako burza naloží s prostriedkami na účtoch používateľov. Jediná informácia, ktorá sa týka prostriedkov na burze hovorí, že Cryptopia bude riešiť tento problém tak rýchlo, ako to len bude možné.

Aktuálna otázka zostáva, či prostriedky, ktoré neboli pri hacku odcudzené sú naďalej majetkom burzy alebo je celé aktuálne konanie burzy len krycím manévrom exit scamu? V druhom spomínanom prípade by boli prostriedky používateľov v ohrození a bolo by takmer nemožné ich získať späť.

V prípade, ak sa prostriedky stále nachádzajú na účtoch burzy, môže burza umožniť používateľom aspoň vykonať výbery týchto prostriedkov. Aj v tomto prípade sú tu však likvidátori, veritelia a významní akcionári, ktorých pohľadávky musia byť uspokojené ako prvé. A v tejto situácii teda nemusí zostať dostatočný objem prostriedkov pre obchodníkov.

Otázkou aj naďalej zostáva, koľko prostriedkov zostalo na burze, kto a koľko z týchto prostriedkov dostane a koľko nakoniec zostane na uspokojenie pohľadávok bežných používateľov.

Ako o situácii informujú médiá na Novom Zélande?

Novozélandský denník Stuff v súvislosti s aktuálnym dianím navštívil centrálu burzy v Christchurch. Jediné čo však novinári videli, bola zamknutá prázdna budova zabezpečená zámkami a reťazami.

Veľa dobre informovaných osôb z prostredia burzy informovalo, že väčšine zamestnancov burza v poslednom období ukončila pracovné pomery. Jeden z bývalých zamestnancov k situácii uviedol, že burza Cryptopia bola veľmi odlišná od iných bežných spoločností, pre ktoré doposiaľ pracoval. Zamestnanci burzy zvyčajne žili svoje životy najmä online a často mávali veľmi paranoidné tendencie, pričom verili, že žijú absolútne mimo mainstreamového finančného systému.

Podľa informácii z vyšetrovania majú procesné úkony neštandardne dlhé trvanie, keďže vyšetrovací tím nemá skúsenosti s podobnými prípadmi a reálne nevie ako v tomto prípade postupovať.

Sme svedkami exit scam-u Cryptopie?

Napriek tomu, že je kryptokomunita presvedčená, že ide o jasný príklad exit scam-u, nie je zatiaľ možné zhodnotiť, či je to naozaj tak. Hoci burza má mnoho krypto-nadšencov a obchodníkov, hlavným dôvodom podozrenia z nekalého konania burzy je, že Cryptopia v apríli na krátku dobu obnovila obchodovanie a to aj napriek tomu, že vedenie burzy vedelo o zlom finančnom stave burzy. Burza počas tohto obdobia umožnila používateľom zasielať nové prostriedky na burzu a následne obchodovanie znova bez upozornenia zastavila.

História Cryptopie

Cryptopia bola od svojho založenia burzou zameranou na altcoiny. Založili ju v roku 2014 Adam Clark a Rob Dawson. Burza získala na popularite najmä možnosťou obchodovať aj malé a začínajúce kryptomeny v ich úplných začiatkoch. V zásade teda umožňovala používateľom vysoko rizikové investovanie. Medzi obchodníkmi bola burza na základe svojho zamerania často nazývana „shitcoin burza”.

Záver

Situácia okolo burzy je aktuálne veľmi nejasná. Veríme, že tragické scenáre komunity ohľadne exit scamu nebudú naplnené a všetky pohľadávky voči majiteľom burzových účtov budú uspokojené. Situáciu budeme naďalej sledovať a v prípade nových zistení vás budeme informovať.

Čítajte ďalej:

[KRÁTKY UPDATE] Bitcoin v červených číslach – Zdá sa, že dnes bude deň altcoinov!!!

Zdroj:
cryptonews.net

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.