Lightning Network prešla formálnym testovaním – Je rovnako bezpečná ako BTC blockchain!

0

Bitcoin Lightning Network je projekt, ktorý prebieha už niekoľko rokov a je to najlepšia odpoveď Bitcoin Core vývojárov na tlak zo strany proponentov veľkých blokov. Big blockers je skupina ľudí ktorá tvrdí, že zväčšenie blokov je najlepší spôsob, ako zrýchliť transakčnú sieť Bitcoinu. Bitcoin Core vývojári však tento prístup odmietajú, pretože vedie k centralizácii blockchainu.

Chcete LN peňaženku? Tu máte naše tipy

Lightning Network je akási nadstavba hlavného chainu, na ktorom funguje Bitcoin. Umožňuje posielať instantné mikrotransakcie s minimálnym poplatkom. Donedávna však projekt neprešiel takzvanou formálnou verifikáciou dizajnu.

Ide o proces, počas ktorého sa pomocou matematiky verí, či je celý systém bezpečný. Fakt, že LN neprešla týmto procesom je trochu desivý, keďže na tejto sieti cirkulujú coiny s celkovou hodnotou 8,5 milióna dolárov.

Softvéroví výskumníci Aggelos Kiayias a Orfeas Litos z The University of Edinburgh však nedávno publikovali článok, v ktorom popisujú ich proces formálnej verifikácie a výsledky, ktoré z nej vyplývajú. Článok z názvom „A Composable Security Treatment of the Lightning Network“ odvtedy obletel celý svet a prečítať si ho môžete aj vy.

Čo vyplýva z formálnej verifikácie Lightning Network

Výsledky výskumu sú veľmi pozitívne. Kryptografia, na ktorej funguje celý systém je silná. To nás vôbec neprekvapuje. Na Lightning Network pracovalo veľa šikovných ľudí.

„Lightning Network je rovnako bezpečná, ako samotný Bitcoin.“

V budúcnosti ešte pravdepodobne nájdeme nejaké bezpečnostné chyby v LN protokole, no pravdepodobne nepôjde o žiadne kritické chyby. Zdá sa, že táto technológia je bezpečná a pripravená na rozsiahlejšie používanie.

Viac o Lightning Network

Lightning Network – čo to je, ako funguje a čo prinesie kryptomenám?

Zdroj:
coindesk.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance