Kvantové počítače nepredstavujú pre Bitcoin žiadnu hrozbu

BitmarketsBitmarkets

Rozširujúce sa obavy z neustáleho napredovania kvantovej výpočtovej techniky a jej dopadov na bezpečnosť technológie blockchain sú neopodstatnené a nafúknuté.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Obavy založené na nevedomosti

Vyššie zmienená myšlienka patrí redakčnému riaditeľovi Amerického inštitútu pre ekonomický výskum, Jeffreymu Tuckerovi. Ten zastáva názor, že strach a obavy z kvantovej výpočtovej techniky ako existenčnej hrozby pre blockchain sú založené na nevedomosti a ide o zbytočné šírenie poplašných správ.

Podľa Tuckera spočíva základ technológie blockchain v riešení problémov, do ktorých sú samozrejme zahrnuté aj potenciálne bezpečnostné hrozby spôsobené kvantovou výpočtovou technikou. A práve spôsob riešenia problémov zaraďuje blockchain v oblasti inovácií a bezpečnosti pred klasické, centrálne riadené siete a platformy.

Tucker trvá na tom, že bezpečnostné riziká, ktoré sa skloňujú v poslednej dobe sú riešiteľné. Odkazuje pritom na výskum, ktorý publikoval Dr. Gavin Brennen, kvantový fyzik na univerzite Macquarie v Sydney, ktorý je celosvetovo uznávanou autoritou v oblasti kvantovej techniky.

Mohlo by vás zaujímať: Kvantový blockchain ako finálne riešenie

Podarí sa prelomiť privátne kľúče?

Výskum Dr. Brennena analyzuje hrozby, ktoré predstavujú pokročilé kvantové výpočty a ich možný dopad na blockchain. Hlavná časť štúdie sa zaoberá otázkou, či je možné, aby kvantový počítač „vyradil” blockchain tým, že centralizuje hashovú silu. Rovnako sa zaoberal aj otázkou, či dokáže prelomiť private key (privátny kľuč), ktorý je v súčasnosti hlavným bezpečnostným prvkom slúžiacim na ochranu užívateľského konta.

Výsledky výskumu naznačujú, že často popisované hrozby spojené s kvantovou technológiou a štádium vývoja, v ktorom sa teraz odbor nachádza, sú od seba veľmi vzdialené.

Každopádne, odpoveď na oba vyššie uvedené scenáre je jednoznačná – nie je to momentálne možné.

Existujúca kvantová infraštruktúra podporuje len také rýchlosti brán, ktoré sú pomerne nízke v porovnaní s rýchlosťami potrebnými na vykonanie mimoriadne zložitých funkcií, ako je napríklad prelomenie kryptografického kľúča. Autor výskumu však zároveň pripúšťa, že v horizonte ďalších 10 rokov existuje možnosť, že sa vyvinie hardvér, ktorý umožní rýchlosť brány až do 100GHz, čím by sa zmienené hrozby mohli naplniť.

Inými slovami, akákoľvek teoretická výhoda, ktorú prináša kvantová výpočtová technika a mohla by ohroziť blockchain, je ešte stále niekoľko rokov pozadu.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Dr. Brennen, ako aj Tucker súhlasia s tým, že bezpečnostné riziko, ktoré predstavuje kvantová počítačová technológia voči blockchainu je stále len v teoretickej rovine. Tucker dodáva:

 “… táto kvantová hrozba pre Bitcoin by sa dala opísať ako „red-herring” (anglický výraz pre časť informácií, ktoré sú, alebo majú byť zavádzajúce). Informácie o nej nie sú falošné, ale problém, ktorého sa týkajú sa dá odstrániť. Obzvlášť ak ide o tak silnú sieť na akej táto kryptomena stojí. Tento fakt zároveň dodáva všetkým zainteresovaným ľuďom dostatočnú motiváciu pracovať na čo najlepšom zabezpečení.”

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.