Kryptomenoví fanúšikovia často argumentujú tým, že fiatové peniaze nemajú žiadnu hodnotu a nie sú ničím kryté. Kúpyschopnosť dolára podľa portálu News Bitcoin klesla už o viac ako 96 % od svojho vzniku pred 109 rokmi. Čo je hlavným dôvodom?
Americká centrálna banka FED je častým terčom kritiky zo strany popredných ekonómov, ktorí ju obviňujú z vysokej inflácie. Práve vďaka inflácii totižto dolár stratil takmer celú svoju hodnotu.
Podľa štatistiky, ktorú uverejnil American Enterprise Institute, medzi rokmi 1913 a 2017 stratil americký dolár viac ako 96 % kúpnej sily. To znamená, že 1 dolár z roku 1913 sa rovná dnešným 30,07 dolárom s priemernou ročnou mierou inflácie 3,17 %. Posledné storočie sme zaznamenali cenový nárast až 2 907,18 %.
Ako je možné, že ľudia naďalej dôverujú týmto peniazom? Vysvetlenie je jednoduché. Vnútorná hodnota fiatových mien je tvorená dôverou, že si za ne môžeme kúpiť tovary a služby. Všeobecná akceptácia umožňuje fungovanie dolára aj napriek strate takmer celej jeho hodnoty.
Navyše, súčasné mladšie generácie si len ťažko spomenú na obdobie spred 100 rokov. Ani spomienky by ale nič nezmenili, čoho jasným dôkazom sú staršie generácie, ktoré si pamätajú na časy s podstatne nižšími cenami, ale aj tak fiatovým peniazom dôverujú. Prečo? Pretože nemáme na výber a iná alternatíva zatiaľ neexistuje. O tom, prečo stále používame fiatové peniaze, sa môžete dočítať viac v tomto odkaze.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Nahradia kryptomeny dolár a fiatové peniaze?
Pred niekoľkými rokmi prišli na scénu kryptomeny. Dodnes mnohí veria, že práve digitálne meny nahradia tie fiatové. Od roku 2009 ubehlo už 13 rokov a dodnes sa táto teória nepotvrdila. Kryptomeny sú príliš volatilné na to, aby im ľudia a inštitúcie dôverovali. Ich vnútorná hodnota je rovnako tvorená dôverou, no tá kolíše, keďže držitelia ich používajú predovšetkým na špekulatívne obchody.
Autor webu Visualcapitalist.com, Govind Bhutada, vysvetlil, že peňažná zásoba M2 v USA za posledné dve desaťročia prudko vzrástla zo 4,6 bilióna dolárov v roku 2000 na 19,5 biliónov dolárov v roku 2021. Tento rast vyvrcholil počas pandémie COVID-19, keď len v roku 2020 bolo vytvorených približne 20 % všetkých amerických dolárov.
Otázkou zostáva, či sú kryptomeny dostatočne dobrou alternatívou za fiatové meny. Mnohé kryptomeny sú podobne vzácne ako drahé kovy, keďže ich ponuku nemožno svojvoľne rozšíriť. Navyše, náklady na ich bezpečnosť sú minimálne. Sú síce volatilné, ale z dlhodobého hľadiska nestrácajú hodnotu ako dolár. To znamená, že fiatové meny nemôžu byť z dlhodobého hľadiska uchovávateľom hodnoty na rozdiel od kryptomien. Tradičné peniaze sa oveľa bežnejšie tiež používajú na pranie špinavých peňazí, ako sme vás v minulosti informovali.
Sú ale ľudia ochotní kryptomeny držať dlhodobo s víziou nakupovania tovarov a služieb v budúcnosti? Pravdepodobne nie. Na to slúžia dodnes fiatové peniaze, ktorých budúcnosť je tiež digitálna a hlavne, na rozdiel od kryptomien, regulovaná. Vďaka prísnym pravidlám sú menej volatilné a v konečnom dôsledku aj viac dôveryhodné.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki vidí koniec amerického dolára – vojna povedie k používaniu kryptomien a opusteniu FIAT peňazí!