Je Bitcoin kráľom pre pranie špinavých peňazí?
Je Bitcoin kráľom pre pranie špinavých peňazí? Zdroj: Shutterstock, Valeriya Zankovych

Pranie špinavých peňazí. To je téma, ktorá sa vo svete kryptomien vyskytuje veľmi často. Americké Ministerstvo financií však ukazuje prekvapivé závery. Je Bitcoin kráľom nelegálneho obchodovania?

Bitcoin a nelegálne aktivity

Podľa Ministerstva financií USA je pranie špinavých peňazí v omnoho väčšej miere rozšírené prostredníctvom fiatových mien než s Bitcoinom. Tento prekvapivý záver bol zverejnený v trojročnej správe, ktorá bola zameraná práve na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu.

Samozrejme, kryptomeny v prípade nelegálnych aktivít stále vykazujú veľkú aktivitu. Najviac sú využívané technológie, ktoré sú priamo zamerané na zvyšovanie anonymity.

Prečítaj si tiež: Reálna hodnota jedného amerického dolára klesla za posledných 50 rokov o 86 %!

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Celkovo správa uvádza, že využívanie kryptomien ako metódy pre pranie špinavých peňazí narastá. Tento fakt potvrdzuje aj výskum spoločnosti Chainalysis, podľa ktorej bolo v roku 2021 na zločinecké blockchainové adresy odoslaných viac prostriedkov, ako kedykoľvek predtým.

„Využívanie virtuálnych aktív na pranie špinavých peňazí zostáva ďaleko pod úrovňou fiat mien a štandardných platobných metód.“

V správe Chainalysis sa taktiež uvádza, že podiel nelegálnych finančných aktivít vo svete kryptomien je na historicky najnižšej hodnote a tvorí iba 0,15 % všetkých transakcií.

Využívanie kryptomien na nelegálne aktivity a obchádzanie sankcií je v poslednom období veľmi horúcou témou aj vďaka vojne na Ukrajine. Veľa odborníkov sa vyjadrilo, že Rusi vo veľkom obchádzajú sankcie a využívajú na to práve digitálne meny.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance