Kryptomeny prestávajú byť nástrojom zločincov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny treba zakázať, pretože ich používajú iba zločinci a kriminálnici pri ilegálnej aktivite. Jeden z najviac používaných argumentov proti kryptomenám najmä bankami, politikmi a neprajníkmi tohto novodobého fenoménu. Títo ľudia mali sčasti pravdu. Podľa niektorých štúdií pred piatimi rokmi bolo až 90 % Bitcoin transakcií priamo alebo nepriamo spojených s ilegálnou činnosťou. Časy sa však menia a s nimi sa mení aj využitie tohto platidla.

Pokles iba na 10 %

A teraz nehovoríme o žiadnom dumpe alebo veľkom cenovom prepade alebo čomkoľvek podobnom. Hovoríme o poklese využívania Bitcoinu na nelegálnu aktivitu. Konkrétne ide o Bitcoiny, ktoré by mali byť spojené s kúpou alebo predajom drog. Podľa Lility Infante, pracovníčky pre U.S Drug Enforcement Administration (Národný úrad pre kontrolu obchodu s drogami) sa rapídne mení prepojenie medzi kryptomenami a drogovou aktivitou. Dnes sa tak s nelegálnou činnosťou spája iba niečo menej ako 10 % všetkých transakcií.

V rozhovore pre Bloomberg sa vyjadrila nasledovne:

„Aj napriek tomu, že objem a počet celkových transakcií rástol závratným tempom, pomer tých, ktoré sa používajú na nelegálnu činnosť, klesá. Naopak, narastá počet transakcií, ktoré vieme vnímať ako špekulatívne, avšak my to ako problém nevnímame.”

Napriek tomu však musíme podotknúť, že celkový počet Bitcoinov využitých na nelegálnu činnosť neklesol. Práve naopak. Počet je stále väčší avšak oveľa výraznejšie rastú Bitcoin transakcie zamerané na cenovú špekuláciu. Práve preto Infante zdôrazňuje, že najmä dôvody na prevody a využívanie Bitcoinu sa menia.

Blockchain používa aj samotný úrad

Samotný U.S. Drug Enforcement Administration potvrdil, že blockchain ako taký začínajú používať aj oni. Rastúca popularita kryptomien a blockchainu vzbudila aj u nich záujem o preštudovanie a implementovanie tejto technológie, ktorá sa v danom úrade k dnešnému dňu využíva pri prípadoch, v ktorých ide o pranie špinavých peňazí alebo nelegálnu drogovú činnosť.

Navyše sa Infante vyjadrila, že to, že kriminálnici používajú práve blockchain, danému úradu vyhovuje.

„Pravdupovediac nám blockchain dáva veľa možností a nástrojov na identifikáciu ľudí. Preto ,chcem’ aby kriminálnici využívali blockchain aj naďalej.”

Rovnako si uvedomuje, že väčšina transakcií sa stále realizuje najmä prostredníctvom Bitcoinu. Aj napriek tomu si však myslí, že Národnému úradu pre kontrolu obchodu s drogami sa úspešne darí väčšinu transakcií zaregistrovať a právne ich riešiť ďalej.

Záver

Ak by sa naozaj Bitcoin, ale aj iné kryptomeny časom úplne vytratili z ilegálnej činnosti, tak by postupne odporcom tejto technológie určite dochádzali argumenty prečo sú kryptomeny vlastne zlé. Navyše, ak by sa napríklad zefektívnila ťažba (ako uvádzame v tomto článku), kryptomenám by naozaj mohlo svitať na lepšie časy.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
coindesk.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.