Kryptomeny, mafia a dark web. Mýty a fakty

Kategorie: Novinky
Kryptomeny a dark web. Zdroj: shutterstock.com/jira pliankharom

V posledných rokoch sa objavujú správy o tom, že sa kryptomeny stávajú obľúbeným platobným nástrojom mafie, ako zaobchádzať s peniazmi získanými z trestnej činnosti. Kryptomeny im umožňujú prenášať peniaze anonymne a ťažko sledovateľne, čo im umožňuje skrývať ich pravú identitu a uniknúť trestu.

Napríklad v roku 2014 bol zatknutý Ross Ulbricht, zakladateľ darkwebového trhoviska Silk Road, ktoré bolo známe obchodovaním s drogami a inými nelegálnymi tovarmi. Ulbricht používal Bitcoin na prenos peňazí a na skrytie svojej identity. Od počiatku sú tak kryptomeny spájané s trestnou činnosťou a kriminlaitou, čo dodnes vrhá na celé odvetvie negatívne svetlo. Aký je teda reálny vzťah medzi kryptomenami, dark webom a mafiou?

Dark web a kryptomeny

Na úvod si stručne vysvetlime, čo je to dark web. Dark web je časť internetu, ktorá nie je indexovaná vyhľadávačmi a je dostupná len prostredníctvom špeciálneho softvéru, ako napríklad Tor. Dark web je známy svoju anonymnosťou a je často spájaný s nelegálnymi aktivitami, ako napríklad obchodovanie s drogami a zbraniami.

V súčasnosti existuje množstvo darkwebových trhovísk, ktoré ponúkajú rôzne produkty a služby za kryptomeny. Niektoré z nich predávajú nelegálne veci, ako napríklad drogy, zbrane, falšované doklady, ukradnuté identity, ľudské orgány či donedávna aj vraždy. Iné trhoviská ponúkajú legálne produkty a služby, ako napríklad digitálne umenie, anonymitu a podobne.

Bitcoin, Monero a Zcash

Medzi najviac používanie kryptomeny na dark webe patrí prekvapivo Bitcoin. Je však potrebné dodať, že frekvencia využitia sa vzostup kryptomien znižuje, čo je pochopiteľné, keďže si regulačné orgány viac všímajú využite BTC a existuje čoraz viac onchain spoločností, ktoré študujú transakcie.

Druhou najviac používanou kryptomenou je Monero. Monero sa líši od ostatných tým, že je plne anonymné a je ťažké sledovať jeho transakcie. Táto vlastnosť ho robí obľúbeným pre používateľov dark webu, ktorí chcú práve zachovať svoje identity v anonymite. V roku 2016 bolo zistené, že trhovisko AlphaBay, jedno z najväčších darkwebových trhovísk, akceptovalo Monero ako spôsob platby. AlphaBay bolo svojho času najväčším trhoviskom na dark webe.

Kryptomeny sú stále rozšírené na dark webe

Kryptomeny sú stále rozšírené na dark webe. Zdroj: shutterstock.com/Maksim Shmeljov

Podľa správy amerického ministerstva spravodlivosti „bolo hlavným zdrojom fentanylu a heroínu, súviselo s úmrtiami na predávkovanie a stovky tisíc ľudí ho využívalo na anonymný nákup a predaj nelegálneho tovaru a služieb cez internet.“

V súčasnosti existuje množstvo darkwebových trhovísk, ktoré ponúkajú produkty a služby za Monero, čo je aj jeden z dôvodov, prečo niektoré burzy vyradili Monero zo svojej ponuky.

Okrem Bitcoinu a Monera sa na dark webe používajú aj iné kryptomeny Zcash, Dash a Litecoin. Dôvodom je opäť vysoká miera anonymity a ľahká dostupnosť na darkwebových trhoviskách. Napríklad Zcash ponúka úplnú anonymnosť pre transakcie. Dash je zas kryptomena, ktorá sa vyznačuje rýchlymi transakciami a možnosťou skryť identitu transakcií. Litecoin sa odlišuje od Bitcoinu v rýchlosti transakcií a v menšej náročnosti na ťažbu.

Používanie kryptomien mafiou počas pandémie vzrástlo

Používanie kryptomien mafiou počas pandémie vzrástlo. Zdroj: shutterstock.com/New Africa

Mafia a kryptomeny

Ako sme uviedli vyššie, kryptomeny pre svoju potenciálnu anonymitu a decentralizáciu poskytujú útočisko pre kriminálne živly a mafiu. Podľa správy kryptomenového portálu Decrypt v roku 2021 narástlo používanie kryptomien mafiou, pričom sa odvoláva na vyjadrenie hovorcu talianskej protimafiánskej polície (skratka DIA):

Všetky zločinecké organizácie vrátane tých mafiánskych majú záujem využívať tieto nástroje na svoje podnikanie,“ povedal hovorca DIA.

Podľa správy sa intenzita využívania kryptomien zvýšila práve počas pandémie, keď sa pozornosť médií a vlád sústredila na riešenie krízy. Medzi najviac používané kryptomeny sa v tomto roku zaradili Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin a stablecoin Tether.

S rastúcou globálnou reguláciou bude pre mafiánske skupiny a gangy čoraz ťažšie zakryť svoje využitie kryptomien na nezákonné účely. Budúcnosť projektov ako Monero, Zcash či Dash je už dnes neistá, keďže sa ozývajú prvé hlasy požadujúce ich zákaz. Hoci v doslovnom zmysle slova ich nemožno zakázať, no pokiaľ ich globálne vyradia burzy zo svojej ponuky, bude oveľa ťažšie udržať ich hodnotu, a tým utrpí ich využiteľnosť.

Čítaj tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť