Vo sfére investovania existuje mnoho chýb, ktorých sa ako investori môžete dopustiť. Každá z týchto chýb vás zvyčajne pripraví o peniaze, pričom niektoré majú krátkodobé následky, zatiaľ čo iné dlhodobé. V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na jednu známu chybu, ktorá je známa aj na tradičných finančných trhoch, no v oveľa väčšom rozsahu sme boli jej svedkami v posledných rokoch na trhu s kryptomenami.
Teória väčšieho blázna
Teória väčšieho blázna je oficiálne klasifikovaná teória v ekonomike, hoci na prvý pohľad tak nevyzerá. O čom táto teória hovorí? Finančná encyklopédia Investopedia ju definuje nasledovne:
„Teória väčšieho blázna tvrdí, že ceny rastú, pretože ľudia sú schopní predať väčšiemu bláznovi nadhodnotené cenné papiere bez ohľadu na to, či sú nadhodnotené alebo nie. To, samozrejme, platí dovtedy, kým nezostanú žiadni väčší hlupáci.”
Jednoducho povedané, ceny aktív bublinovo rastú, pretože stále sa nájdu obchodníci, ktorí sú ochotní nadhodnotené aktívum kúpiť. Príkladom je bublina s nehnuteľnosťami v USA v roku 2004 či finančná kríza v 2008. Každá začínajúca kríza má svoje favorizované aktíva, ktoré sa dostanú vďaka medializácii a všeobecnému hypu do zóny nadhodnotenia, a rastú dovtedy, kým sa nájdu veriaci investori, disponujúci likviditou a schopnosťou stimulovať pokračujúci rast.
Pochopiteľne, tento rast nemôže trvať večne.
Kryptomeny a teória väčšieho blázna v praxi
Pri pohľade na cykly Bitcoinu môžeme vidieť, že hnacím motorom rastu najväčšej kryptomeny nie je len halvingový cyklus, ale aj samonaplňujúce sa proroctvo, že Bitcoin musí rásť. Vďaka médiám a predovšetkým sociálnym sieťam sa hype okolo kryptomien stáva čoraz viac virálnym a de facto akýkoľvek projekt môže umelo vytvorená popularita dostať do zisku.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Na tomto fenoméne sa zviezlo nesmierne množstvo kryptom-blogerov, influencerov a pseudoanalytikov, ktorí mudrovali nad tou či inou kryptomenou a jej potenciálom. Priamo tak vytvorili priestor pre teóriu väčšieho blázna. Využili na to rôzne, dnes už neznáme projekty, ktoré krátko po prasknutí bubliny upadli do zabudnutia.
Každá bublina raz praskne. Vidieť to môžeme aj na technologických akciách automobilového giganta Tesla, ktorého akcie boli podľa analytikov vysoko podhodnotené a dnes sa obchodujú takmer 75 % od svojho maxima.
Ak sa zaujímate o investovanie a chcete sa vyhnúť chybným rozhodnutiam, odporúčame vám článok Do čoho investovať 100 EUR? – Reálne príklady a tipy
Keďže jedným z faktorov cenového vývoja kryptomien popri dopyte je tokenomika, obmedzenosť tokenov či mincí umožňuje bohatým entitám vyťažiť maximum z hypu a zviesť sa na záujme retailových obchodníkov, zatiaľ čo profesionálni investori priebežne predávajú a opúšťajú trh.
Pokiaľ sa osobne chcete vyhnúť pasci teórie veľkého blázna, neinvestujte do niečoho, o čom sa veľa hovorí. Neinvestuje v čase, keď všetko rastie a nepočúvajte miliardárov ani analytikov. Tí zväčša robia presný opak toho, čo bežní investori.
Čítaj tiež: 5 šialených faktov o dark webe, ktoré ste doteraz nevedeli