Kryptomenoví influenceri sú v roku 2022 menej ziskoví. Ich miesto prevzali podvodní boti!

Novinky Podvodní boti
Podvodní boti. Zdroj: shutterstock.com/Tapati Rinchumrus
BitmarketsBitmarkets

Vplyv tzv. kryptomenových influencerov počas súčasného klesajúceho cyklu slabne. Zatiaľ čo v rokoch 2020 a 2021 dokázali svojimi komentármi, grafmi a videami na YouTube zaujať milióny sledovateľov, dnes ich v aktivite a podvodoch nahradili algoritmickí boti. Tí pripravujú ľudí aj napriek poklesom o milióny dolárov.

Vzostup a pád kryptomenových influencerov

Analytická spoločnosť LunarCrush, ktorá sa špecializuje na sledovanie sociálnych sieti v kontexte akcií a kryptomien, nedávno potvrdila, že záujem o kryptomeny a akcie na platformách ako Twitter, TikTok či YouTube klesá. Tento pokles sa dotkol aj príjmu známych kryptomenových influencerov, ktorí v období poklesov nedokážu ľudí presvedčiť, aby investovali do kryptomien.

Podľa profesora Paula Delfabbra, behaviorálneho psychológa, retailoví investori sú počas medvedieho trhu menej náchylní podľahnúť tzv. hypu influncerov, ktorí na nich chcú predovšetkým zarobiť. „Je to ako sa snažiť hrať veselú melódiu proti hlasnej smútočnej piesni,” vtipne konštatuje Delfabbro.

V roku 2022 narástla aktivita podvodných botov.

V roku 2022 narástla aktivita podvodných botov. Zdroj: shutterstock.com/Tapati Rinchumrus

Podvodní boti

S poklesom popularity a vplyvu influencerov a veľkých osobností ako Elon Musk či Michael Saylor narástol počet podvodných botov. Tí útočia na sociálnych sieťach na používateľov, ktorí sledujú kryptomenové stránky (stránka Kryptomagazin je každým dňom pod útokom týchto botov) alebo sú v kryptomenových skupinách. Pod paľbou je Facebook, Twitter, TikTok, Instagram aj Telegram.

Podľa denníku Markets Insdier rastie aktivita spamov zameraných na kryptomeny. Kultúrny antropológ Bill Maurer o ich aktivite hovorí:

Máte celú armádu botov, ktorí dokážu vytvoriť rovnaký výbuch [ako Elon Musk].”

Spamové účty sa snažia predstavovať ako známe a slávne osobnosti, ako napríklad Elon Musk či Vitalik Buterin. Podľa harvardskej štúdie spamový účet predá akciu alebo kryptomenu niekoľko dní nato, ako ju promoval na sociálnych sieťach a získa tak priemerný zisk 4,29 %.

Ak pravidelne sledujete stránku Kryptomagazin na Facebooku, šanca, že vás už oslovil podvodný bot alebo kryptomenový spam, je vysoká. V žiadnom prípade nikomu neposielajte svoje aktíva alebo peniaze. Kryptomagazin nedáva investičné rady ani nepromuje žiadne kryptomeny ani akcie. Poskytuje výlučne len publicistické a informačné spravodajstvo.

Čítaj tiež: Končí éra kryptomenových bankomatov? Ich počet historicky klesá!

Freedum fighters PCtxb