Kryptomena, ktorú chcú vlády zlikvidovať, máte ju vo svojom portfóliu?

Analýzy
Monero. Zdroj: shutterstock.com/KongNoi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vlády po celom svete vyjadrujú znepokojenie nad rastúcim záujmom občanov o kryptomenové aktíva. Hoci je kritika kryptomien všeobecne rozšírená v radoch politikov či bankárov, existuje jedna kryptomena, ktorá znepokojuje politické a finančné elity najviac. Ak si myslíte, že je reč o Bitcoine, stavili ste nesprávne. Tou kryptomenou je Monero.

Čo je Monero?

Už v roku 2019 nemecké ministerstvo financií vydalo správu, v ktorej označilo Monero za nebezpečnejšiu kryptomenu ako Bitcoin. Dôvodom mala byť práve vysoká miera anonymity a decentralizácie, ktoré znemožňujú tretím stranám mať pod dohľadom transakcie. To sa, pochopiteľne, nepáči centralizovaným entitám ako sú vlády, centrálne banky a regulačné inštitúcie.

Monero možno charakterizovať ako decentralizovanú, privátnu a anonymnú sieť s otvoreným zdrojovým kódom. Vzniklo v roku 2014 a odvtedy si získalo popularitu po celom svete, predovšetkým pre svoje anonymné vlastnosti. Blockchain využíva viacero kryptografických techník, ktoré zabraňujú sledovaniu transakcií a anonymizujú identitu odosielateľov. Transakcie sa vďaka týmto mechanizmom nedajú spätne vysledovať ani priradiť k identite odosielateľa. Sieť funguje na konsenze Proof of work rovnako ako Bitcoin, čo tiež prispieva k miere decentralizácie.

Monero

Monero. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Anonymita a nevysledovateľnosť transakcií urobila z Monera lukratívne aktívum na dark webe, kde sa používalo na kriminálne účely. Vďaka nevysledovateľností transakcií sa rôzne ilegálne služby a produkty dalo a dodnes dá platiť práve v Monere. V roku 2016 sa preukázalo, že na jednom z najväčších darkwebových trhovísk AlphaBay sa využívalo práve Monero ako platidlo. Podľa posledných správ, na ktoré upozornil denník News Bitcoin, legendárne trhovisko AlphaBay sa obnovilo a opäť patrí medzi najväčšie na svete.

Monero vs vlády

Podľa informácií, ktorými disponuje denník Coindesk, Európska únia v rámci prípravy nových regulačných opatrení môže siahnuť po úplnom zákaze anonymných kryptomien. Argumentom má byť práve ich zneužívanie na ilegálnu a kriminálnu činnosť. Prvým krokom môže byť delistovanie mince XMR zo známych búrz, kde sa dodnes kryptomena verejne obchoduje. Príkladom je prípad s kryptomenou Litecoin (LTC), ktorá bola odstránená z niektorých búrz v Južnej Kórei pre novú aktualizáciu MimbleWimble, ktorá znemožnila sledovanie transakcií.

Podľa denníku Cointelegraph bude s rastúcou centralizáciou a reguláciou narastať tlak na zákaz používania akýchkoľvek kryptomien, ktoré nemožno vysledovať. Sem patria projekty ako Monero, Dash či Zcash. Táto snaha je viditeľná už dnes v USA, kde bol prednesený návrh, ktorý by používanie kryptomien ako Monero klasifikoval ako trestnú činnosť.

Vlády môžu zakázať používanie danej kryptomeny, môžu sankciovať ľudí alebo vývojárov, ale nemôžu zakázať existenciu siete. Monero teda nemôže byť zakázané, ale jeho používanie môže byť pre občanov nebezpečné.

Čítaj tiež: Sme svedkami konca éry kryptomien? Tri dôvody, prečo sa kritici kryptomien mýlia (Komentár)