Koniec slobody a súkromia? V USA predstavili nový zákon o kryptomenách

Novinky Zákon, ktorý útočí na súkromie
Zákon, ktorý útočí na súkromie. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dvaja americkí senátori nedávno predstavili návrh zákona o regulácii kryptomien s názvom „Zákon proti praniu špinavých peňazí s digitálnymi aktívami.” Tento návrh vzbudil vlnu kritiky za údajné potlačenie osobnej slobody a súkromia používateľov a vývojárov kryptomien. O čom tento návrh zákona hovorí?

Senátori Roger Marshall a Elizabeth Warren v stredu predstavili budúcu potenciálnu legislatívu týkajúcu sa regulácie kryptomien. Cieľom má byť boj proti oligarchom a drogovým bossom, ktorí používajú kryptomeny na pranie špinavých peňazí a vyhýbajú sa sankciám.

„Nový zákon navrhuje sieť pre presadzovanie finančných trestných činov ministerstva financií, aby určilo poskytovateľov peňaženiek na úschovu aktív, ťažiarov kryptomien, overovateľov alebo iné uzly, ktoré môžu konať na overenie alebo zabezpečenie transakcií tretích strán, nezávislých účastníkov siete vrátane vyhľadávačov MEV, a ďalších validátorov s kontrolou nad sieťovými protokolmi ako sú podniky peňažných služieb,”  uvádza sa v texte návrhu zákona.

Odomkne tento zákon prístup k osobným údajom?

Odomkne tento zákon prístup k osobným údajom? Zdroj: Shutterstock.com/VectorManZone

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo tento návrh zákona vyžaduje?

Pre zjednodušenie si vysvetlíme, čo tento návrh v realite znamená. Ak by sa zákon stal platným, každý, kto sa podieľa na udržiavaní verejného blockchainu a jeho infraštruktúry, sa bude musieť zaregistrovať ako finančná inštitúcia.

Ide predovšetkým o udržiavane blockchainu prostredníctvom vývoja softvéru alebo overenia transakcií v sieti. Každá finančná inštitúcia je povinná identifikovať a zaznamenávať osobné údaje každej osoby, ktorá používa ich softvér alebo posiela transakcie cez ich počítače.

Tu ale návrh zákona nekončí, pretože zakazuje finančným inštitúciám používať transakcie zahrňujúce nástroje na ochranu osobných údajov ako napríklad Tornado Cash. Takisto nemôžu používať kryptomeny ako Monero a Zcash. Tento zákaz je plošný, a to bez ohľadu na to, či sa finančnej inštitúcii dokázala kriminalita spojená s týmito transakciami.

Návrh zákona má ale odvrátenú stránku, pretože uľahčuje kriminálnikom sledovať transakcie a môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Mnohí fanúšikovia kryptomien považujú tento návrh zákona za najväčší útok na osobnú slobodu a súkromie.

O ďalšom osude tohto návrhu zákona vás budeme informovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Regulácia kryptomien začína naberať na sile, na čom sa zhodli krajiny G20?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.