Kríza v Amazónii – Pralesy horia! – Kto za to môže a ako vyriešiť situáciu?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Amazonský prales horí už viac ako dva týždne! V oblasti je vyhlásená pohotovosť, aktivisti obviňujú prezidenta Brazílie Bolsonara, politici sa naťahujú, v Sao Paule vidieť čierne mraky a na sociálnych sieťach fičí hashtag #PrayForAmazonia. Čo zapríčinilo rozsiahle požiare a aké dôsledky pocítime v oblasti klimatickej zmeny?

Amazonský prales a príčiny požiarov

Požiare v Amazónii boli bežné aj v minulých rokoch počas obdobia sucha (od júla do októbra) – satelitné snímky ale ukazujú, že tohtoročné požiare sa šíria hrozivým tempom a zasahujú príliš veľké oblasti. V stredu dym z požiarov dokonca spôsobil hodinový výpadok elektrickej energie v Sao Paule. Na oblohe badať i čierne mraky.

Hoc oheň v lesoch môže byť zapríčinený i prírodnými formami ako napríklad bleskom alebo suchom, aktuálne požiare, ktorými trpí Amazonský prales, spôsobila ľudská aktivita.

“V tomto roku sa nedeje nič neobvyklé, čo sa týka klímy alebo zrážok v regióne Amazónie, zrážky sú len o kúsok nižšie než priemer.”

– povedal vedec Alberto Setzer. Podľa neho sú požiare v Amazonskom pralese ľudského pôvodu:

“Suché obdobie vytvára priaznivé podmienky pre použitie a šírenie ohňa, ale jeho založenie je prácou ľudí, či už úmyselne alebo náhodou.”

Nejedzte mäso a Amazonský prales si vydýchne

Farmári často používajú požiare na vypaľovanie pôdy a jej očistenie pre poľnohospodárske účely a pastviny, a to napriek tomu, že je takéto vypaľovanie v Brazílii nezákonné práve pre riziko požiaru.

Táto aktivita je najčastejšou príčinou požiarov v Amazonskom pralese. Chovatelia dobytka sú zodpovedný až za 80% odlesnenia v regióne a Brazília je jedným z najväčších exportérov hovädziny – tvorí až 1/4 svetového trhu!

Okrem toho je zakladanie požiarov i spôsobom, ktorým je vyháňané domorodé obyvateľstvo zo svojho prirodzeného prostredia. O tomto krutom a neľudskom jednaní tzv. “civilizácie” by sa tiež nemalo mlčať.

Amazonský prales a klimatická zmena

Amazonský prales je podľa odborníkov kľúčovým faktorom, ktorý pomáha znižovať rýchlosť klimatickej zmeny. Tento obrovský dažďový prales každý rok absorbuje milióny tón emisií oxidu uhličitého.

Ale keď sú stromy z pralesa vyrúbané alebo spálené, uhlík, ktorý v sebe zadržiavali, sa uvoľní. Zároveň sa tým aj znižuje kapacita lesov absorbovať viac emisií oxidu uhličitého.

Adriane Muelbert, ekologička, ktorá študovala vplyv odlesňovania Amazonského pralesa na klimatickú zmenu, v reakcii na požiare uviedla:

“Je to tragédia… zločin proti planéte a zločin proti ľudstvu.”

Čo čítať ďalej?

Výsadba stromov proti klimatickej zmene – Konať treba teraz!

Zdroje:
vox.com
telegraph.co.uk

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.