Buďme radi za euro – Bratia Česi sú kvôli kríze o 15% chudobnejší!

1

Mnoho Slovákov si aj desať rokov po zavedení eura v našej krajine myslí, že s korunou by nám bolo lepšie. A zatiaľ čo tento názor určite nie je úplne mimo, euro nám dáva mnoho výhod. Jednou z nich je aj stabilita, ktorú so sebou prináša. A to hlavne v čase krízy.

Ak aspoň pár týždňov sledujete Kryptomagazin, určite už viete predstavu, čo si myslíme i krízach. Ak nie, odporúčame prečítať si prvý zo série našich článkov a tom, ako bohatí na krízach bohatnú – Takto bohatí zarábajú na kríze – Okrádajú nás, pretože nerozumieme systému

V eurozóne to škrípe, no euro ostáva silné

Faktom je, že či už by Slovensko bolo na eure, alebo na korune. kríza by zastihla aj nás. Všetky západné ekonomiky sú silne prepojené a vládne nám dolár. Expanzívna monetárna politika ECB však v posledných rokoch vplyv dolára aspoň sčasti eliminovala.

V eurozóne to síce teraz škrípe, pretože Španielsko a Taliansko ZASE potrebujú zachrániť pred bankrotom, no v konečnom dôsledku samotné euro nikdy nebolo silnejšie. Aj v tejto kríze sa zatiaľ znehodnocuje pomalšie, než americký dolár.

Viac o aktuálnom vzťahu medzi eurom a dolárom si môžete prečítať v našej analýze.

Hodnota českej koruny voči euru v tejto kríze klesá

Štátna mena našich bratov Čechov sa od roku 2014 do 2017 vymieňala za euro v kurze 1:27-28. To sa však zmenilo a Česko pred troma rokmi začalo dlhý proces revalvácie koruny. Ako môžete vidieť na weekly grafe nižšie, išlo im to veľmi dobre. Až dokým nevypukla panika okolo koronavirusu.

Koruna mala s eurom pred pandémiou najsilnejší kurz za posledných sedem rokov. COVID-19 však odhalil slabiny českej meny a tá sa v priebehu niekoľkých týždňov prepadla. Pred krízou Češi nakupovali euro za 24,5 kč, teraz je to 28 kč.

Naši bratia tak za pár týždňov stratili neuveriteľných 15% kúpnej sily! Česko je teraz naozaj lacné. Len škoda, že sú zatvorené hranice. Lacná mena však má aj svoje výhody. České výrobky sú pre obyvateľov eurozóny lacnejšie a dopyt po nich iste vzrastie. Pre ekonomiku založenú na exporte môže byť lacná národná mena v čase krízy požehnaním a na revalváciu príde čas, až sa situácia upokojí.

My Slováci takúto možnosť nemáme. Hodnotu eura veľmi ovplyvniť nemôžeme a navyše musíme trpieť následky zachraňovania ostatných štátov eurozóny. ECB sa totiž s Nemeckom nedávno dohodla na vytvorení 500-miliardového fondu, čo je podľa nás poriadna zlodejina!

Zlodejina! EÚ fond pre pandémiou zničené ekonomiky je iba ďalší skrytý podvod

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
T-rex

Dovolim si trochu polemizovat prilis jednoduchy pohľad na vec, podľa toho co pises sa vratil kurz len na pôvodnú uroven (neoveroval som si to), klasický cyklus kurzu raz je mena/Kč silnejsia a nejake obdobie slabšia, okrem toho nestratili moznost ovplyvňovať svoju menovu politiku (napr. schvalne ju mohli teraz oslabit a podporit export v krize teraz im to len prospeje a nam v krize bude kolabovat hospodarstvo a mozme si akurat pískať, hura mame euro). Nabuduce skus porovnat radšej paritu kupnej sily napr. od zavedenia € v CR/SR, to je lepší indikator na zistenie zivotnej urovne ludi v krajine. A skus… Čítať ďalej