fed_USA-JEDI

Americké ministerstvo obrany ponúklo na začiatku roka 2018 kontrakt JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure – Projekt na spojenie obranných infraštruktúr) v hodnote 10 miliárd dolárov. Jasným favoritom na jeho získanie bol Amazon, prečo sa teda ministerstvo rozhodlo pre Microsoft?

Férové výberové konanie?

TRUMP TECH ROUNDTABLE
Zdroj: forbes.com

Americké ministerstvo obrany vybralo spoločnosť Microsoft na vybudovanie cloudového úložného systému pre armádu. Ide o 10-ročný kontrakt s pevnou dotáciou 10 miliárd dolárov.

Nešlo len o danú zákazku. Ak Microsoft zvládne zákazku, je možné, že sa naňho v budúcnosti obrátia aj ďalšie americké vládne spoločnosti, čo by mohlo vyniesť ďalších 100 miliárd dolárov. Toto je suma, ktorá je väčšia ako zárobok Microsoft, Amazon, Google dokopy.

Výberového konania sa zúčastnili technickí giganti ako Microsoft, Amazon, Google, Oracle a IBM.

Mohlo by vás zaujímať: 4 kľúčové faktory potrebné pre zamestnania budúcnosti – Ktoré odvetvia budú prosperovať?

Celé výberové konanie bolo spochybnené kontroverziou. Spoločnosť Oracle podala neúspešnú žalobu na súde, pričom tvrdila, že kontrakt bol upravený, aby vyhovoval najmä spoločnosti Amazon.

Spoločnosť Amazon Web Services bola považovaná za jasného favorita. Už v minulosti získala podobnú zákazku na vytvorenie cloudového úložiska pre CIA.

Cloudové úložisko pre armádu

Cieľom programu JEDI je nahradiť slabo integrované, staršie počítačové siete americkej armády jednotným cloudovým systémom, ktorý by zahŕňal všetky súčasti armády, od vojakov na zemi, až po všetky bojové lietadlá a námorné lode. Umožnil by prístup k informáciám z kancelárie, ako aj z bojových podmienok na misiách.

Výhra kontraktu by mohla zvýšiť hodnotu akcií spoločnosti Microsoft o 10 dolárov, uviedol analytik spoločnosti Wedbush Daniel Ives.

Mohlo by vás zaujímať: Známe krypto-spoločnosti si vystrelili z Brexitu – Pozrite sa, ako!

Hovorca Amazonu sa odmietol zaoberať otázkou, či spoločnosť bude protestovať prroti rozhodnutiu. „Sme prekvapení týmto záverom,“ uviedol. „AWS je jasným lídrom v oblasti cloudového úložiska.“

Začiatkom augusta ministerstvo obrany oznámilo, že znovu preskúma kontrakt niekoľko týždňov po tom, ako prezident Trump verejne vyjadril znepokojenie nad sťažnosťami konkurentov, že ponuka bola upravená pre Amazon. Záujem Trumpa o zmluvu zdvihol vlnu kritiky vzhľadom na jeho časté útoky na generálneho riaditeľa Amazonu Jeffa Bezosa, ktorý vlastní tiež The Washington Post.

Niektorí kritici varovali, že by mohlo byť bezpečnostným rizikom mať jedného poskytovateľa cloudu pre všetky zložky armády, ako aj pre CIA.

Spoločnosti IBM a Oracle boli vylúčené zo zákazky JEDI v apríli. Ministerstvo obrany uznalo, že neboli schopné splniť bezpečnostné požiadavky úrovne 6 pre najcitlivejšie údaje armády. Rovnako aj Google odstúpil od kontraktu minulý rok po mesiacoch protestov zamestnancov, ktorí nechceli, aby spoločnosť spolupracovala s armádou.

Je možné, že Microsoft sa po prekvapivom víťazstve kontraktu JEDI stretne s podobným odporom svojich pracovníkov.

Čo čítať ďalej?

Centrálna banka Spojeného kráľovstva zvažuje prijatie kryptomeny

Zdroj:

forbes.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance