bitcoin cash bitcoin.com halving

Halving sa blíži! A pre forky Bitcoinu BCH a BSV je dokonca tu! Už o tri dni sa odmeny za ťaženie týchto kryptomien znížia na polovicu a z ekosystému neutekajú iba mineri. Halving zažíva aj pro-Bcash stránka Bitcoin.com. Tá práve vyhodila polovicu svojich zamestnancov. 

Pre forky Bitocinu prichádzajú ťažké časy. Pokus o zvýšenie ich ceny na dvojnásobok a stabilizovanie hashratu nevyšiel a teraz sú na približne rovnakých hodnotách, než boli na začiatku roka.

Lídri BCH sa pritom ešte relatívne nedávno pokúšali zaviesť 12,5% daň na ťažbu! To však nakoniec neprešlo: Roger Ver sa bojí vzbury – daň za ťažbu Bitcoin Cashu nepodporí!

Najväčšou stránkou, ktorá je pro Bitcoin Cash, je samozrejme legendárny Bitcoin.com. Tento web na čele s Bitcoin-Judášom Rogerom Verom šíri myšlienku o veľkých blokoch a celkovo podporuje túto kryptomenu. Bohužiaľ úspech za tie dva roky neprišiel a z Bcashu sa stala horšia centralizovaná verzia klasického Bitcoinu, ktorá sa bráni modernizácii.

Bitcoin Cash pomaly upadá

To sa samozrejme prejavuje aj na cene coinu. Záujem verejnosti oň je minimálny a väčšinu transakcií a volume na burzách robia traderi, ktorí špekulujú na krátkodobé pohyby.

Zdá sa, že úpadok Bitcoin Cashu sa dotýka aj firiem, ktoré ho podporujú. Bitcoin.com musí reálne prepustiť polovicu zamestnancov. Návštevnosť tejto kedysi slávnej stránky klesá a málokto tiež používa bitcoin.com peňaženku či ďalšie služby tohto webu.

Rebranding a návrat k Bitcoinu (BTC) by rozhodne pomohol. Webu Bitcoin.com želáme veľa šťastia a nech sa im darí.

Čo bude s cenou?

Ako sa halving prejaví na cene Bitcoin Cashu? Ťažko povedať. Inflácia sa efektívne zníži na polovicu. To by mu mohlo pomôcť, podobne, ako to pomôže Bitcoinu. Rozhodne to však v krátkej dobe nespôsobí rast o 100%.

1W BCH/USD - Coinbase Pro
1W BCH/USD – Coinbase Pro

Problém s veľkými blokmi

Namiesto vývoja technológií ktoré v budúcnosti umožnia reálnu škálovateľnosť blockchainu, sa Bitcoin Cash rozhodol zachovať pôvodnú myšlienku Bitcoinu a proste iba zväčšiť pevný limit na maximálnu rýchlosť siete. To by však v prípade celosvetovej adopcie kryptomien nepomohlo.

Iste, Bitcoin bol v roku 2017 zahltený a veľkosť komunity vtedy rozhodne presiahla maximálnu rýchlosť tejto peer-top-peer platobnej siete, no iba mizivé percento ho reálne používalo.

Ak kryptomeny majú naplniť svoj potenciál, nejaký coin sa musí stať notoricky známym platidlom, ktoré prijíma viac menej každý obchodník a na to proste nestačí zvýšiť rýchlosť siete 20 alebo aj 100 krát. Je potrebný systém, ktorý sa môže škálovať podľa potreby, a zároveň si zachová decentralizáciu. Veľké bloky na to momentálne nie sú vhodné, keďže bežný človek nemá dostatok úložného priestoru ani rýchlosť internetu, aby mohol mať vlastný node a nezávisle na zvyšku siete kontrolovať každú transakciu.

Hlavným protiargumentom big blockerov je, že toto obmedzenie už v budúcnosti nebude platiť, pretože úložný priestor bude lacnejší a internet rýchlejší. Stačí počkať.

Väčšina kryptomenovej komunity sa však skôr stotožňuje s prístupom skupiny programátorov známej ako Bitcoin Core, ktorá sa snaží hľadať spôsob, ako rozložiť tlak na sieť rovnomerne medi všetky uzly a zachovať si pritom decentralizáciu.

Zjednodušene, Bitcoin Core chce nájsť spôsob, ako zvýšiť rýchlosť siete pridávaním nových uzlov (zn. zvyšovaním výpočtového výkonu). V súčasnosti sa rýchlosť siete nezvýši, pretože každý uzol musí spracovať všetky transakcie a väčšinu zdrojov míňa na mining.

V čase Bitcoin Cash forku sme sa tejto téme venovali detailne: Bitcoin Core vs. Big blockers – Všetky pre a proti – Prečo vlastne vznikol tento rozbroj v BTC komunite?

Prečo má Bitcoin Cash halving tak skoro pred Bitcoinom?

Kryptomena Bitcoin Cash v prvých mesiacoch svojej existencie umožňovala v prvých mesiacoch svojej existencie rýchle zmeny obtiažnosti. Mineri si to veľmi rýchlo všimli a cyklicky prepínali medzi ťažbou Bitcoinu a BCH. Za relatívne krátku dobu tak vyťažili o 100000 BCH viac, ako sa pôvodne plánovalo.

Chyba bola následne opravená. TO však spôsobilo, že halving Bitcoin Cashu prichádza o niečo skôr než halving pôvodného Bitcoinu.

Bitcoin SV túto kuriozitku zdedil po svojom mladšom bratovi. Je to totiž priamy Bcash fork.

Čo čítať ďalej?

Stratili ste dôveru v XRP? Tieto udalosti dokazujú, že Ripple stále patrí medzi top platobné systémy