Kedy skončí tento zlý sen? Európska centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby

Ekonomika ECB zvyšovala úrokové sadzby.
ECB zvyšovala úrokové sadzby. Zdroj: shutterstock.com/artjazz/Alexandros Michailidis
BitmarketsOkazio mobil

Európska centrálna banka (ECB) opäť zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Celkovo ide už o deviate zvýšenie v rade. V súčasnosti sa podľa údajov Tradingeconomics úroková sadzba v eurozóne nachádza na úrovni 4,25 %, čo sme naposledy mohli vidieť ešte počas finančnej krízy v roku 2008.

ECB opäť zvýšila úrokové sadzby

ECB očakáva, že inflácia zostane pomerne vysoká príliš dlho aj napriek nedávnemu spomaleniu. Centrálna banka sa zaviazala, že bude dodržiavať prístup závislý od budúcich údajov. Bude uplatňovať reštriktívnu menovú politiku tak dlho ako bude potrebné, až kým nedosiahne inflačný cieľ 2 %.

Napriek tomu, že média tlačili na šéfku ECB, Christine Lagardeovú, aby znížila sadzby, urobila presný opak. Navyše, svoju politiku nemieni zmeniť ani v blízkej budúcnosti. Zvýšenie sadzieb odráža hodnotenie Rady guvernérov, ktoré sa týkajú inflačného výhľadu. Očakáva sa, že inflácia bude počas zvyšku roka naďalej klesať, no nad cieľovou hodnotou ostane ešte oveľa dlhšie.

Úroková sadzba ECB opäť narástla.

Úroková sadzba ECB opäť narástla. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia tak skoro na 2 % neklesne

V čase písania článku inflácia v eurozóne dosahuje úroveň 5,50 %. Ide o najnižšiu úroveň od januára 2022, najmä v dôsledku poklesu cien energií. Ceny potravín a nealkoholických nápojov klesli medzimesačne z hodnoty 12,5 % na 11,6 %. Na Slovensku je však táto kategória stále vysoko nad európskym priemerom.

Inflácia na Slovensku dosahuje hodnotu 10,88 % a je zároveň najvyššia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny. Je poháňaná predovšetkým segmentom potravín a nealkoholických nápojov, ktorý predstavuje až 21 % v indexe spotrebiteľských cien a dosahuje infláciu až 18,9 %.

Vysoké úrokové sadzby predražujú hypotéky a ďalšie produkty finančného sektora. Je pravdepodobné, že ich rast sa čoskoro skončí, no to neznamená, že začnú okamžite klesať. Úrokové sadzby budú dlhé mesiace vysoko aj po ukončení reštriktívnej menovej politiky. Ochladenie na finančnom trhu a nízke úrokové sadzby zrejme nastanú až o niekoľko rokov.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflačný cieľ nedosiahneme ďalšie 2 roky, priznáva šéfka Európskej centrálnej banky

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.