Používaním moderných digitálnych zariadení vystavujeme nebezpečenstvu naše súkromné informácie, no zdá sa, že smartfóny o nás vedia povedať ešte viac, než tušíme. Podľa novej štúdie vedci dokážu odhadnúť osobnosť podľa toho, akým spôsobom používame mobilný telefón. Aké sú ich hlavné zistenia?
Mobilné dáta prezradia vašu osobnosť
Vedci a vedkyne pri výskume použili dáta z akcelerometrov mobilných telefónov, aby predpovedali typy osobností ich používateľov. Nejde o prvý výskum tohto druhu. V predchádzajúcich výskumoch vedci využívali informácie o volaniach a správach, aby posúdili osobnosť majiteľa mobilu. V tejto štúdii ale po prvý raz využili informácie práve z akcelerometrov, drobných senzorov sledujúcich pohyby telefónov. Dáta z akcelerometrov sú napríklad využívané i na obľúbenú činnosť počítania krokov. Záver? Väčšia presnosť výsledkov!
„Činnosti, napríklad ako rýchlo alebo ďaleko chodíme alebo kedy dvíhame naše telefóny cez noc, často sledujú určité vzorce a tieto vzorce hovoria veľa o našom type osobnosti,” povedala Flora Salim, expertka na ľudské mobilné dáta.
Nie je novinkou, že fyzická aktivita súvisí s typom osobnosti. Preto vedci analyzovali fyzickú aktivitu v súvislosti s používaním mobilov, a to napríklad jej pravidelnosť, intenzitu alebo rôznorodosť.
Zaujíma vás, ako chrániť súkromné dáta? Prečítajte si náš článok o novej ére bezpečnosti smartfónov!
Čo odhalia mobilné dáta o vašej osobnosti?
- Ľudia s konzistentnými pohybmi počas večerov pracovných dní boli viac introvertní. Extroverti vykazovali náhodnejšie pohyby zrejme súvisiace s tým, že sa stretávali s rôznymi ľuďmi a rozhodovali sa pre neplánované činnosti.
- Príjemní ľudia mali náhodnejšie vzorce aktivity a boli zaneprázdnenejší cez víkendy a cez pracovné dni počas večerov.
- Priateľské a súcitné ženy mali viac odchádzajúcich hovorov než ktokoľvek iný.
- Väčšmi inovatívni a zvedaví ľudia mali menej prichádzajúcich i odchádzajúcich hovorov než ostatní.
- Svedomití a organizovaní ľudia nekontaktovali tú istú osobu viac než raz v krátkom časovom úseku.
Autorka štúdie Nan Gao uviedla, že jestvuje kopec vzrušujúcich spôsobov, ako sa dajú zistenia využiť, či už ide o cielené reklamy alebo online zoznamky. Najdôležitejšie je podľa nej ale to, že sa opäť môžeme naučiť čosi o sebe.
„Veľa našich zvykov a naše správanie sú podvedomé. Ak ich ale analyzujeme, povedia nám mnoho o tom, kým skutočne sme, a tak môžeme lepšie porozumieť sami sebe, môžeme lepšie odolávať sociálnym tlakom, prispôsobiť sa a vcítiť sa do druhých… . Ba čo viac, tým, že budeme kým skutočne sme, môžeme urobiť našu životnú skúsenosť bohatšou, vzrušujúcejšou a zmysluplnejšou,” povedala autorka.
Poznatky psychológie a osobnosť
Autorky a autor vo svojej štúdii vychádzali z psychologických poznatkov, konkrétne z teórie piatich veľkých osobnostných čŕt. Sú nimi:
- Extroverzia: akí energickí, spoločenskí a zhovorčiví ste.
- Otvorenosť: akí ste zvedaví a vynaliezaví.
- Prívetivosť: či ste skôr priateľskí a súcitní ako podozrievaví a nepriateľskí voči druhým.
- Svedomitosť: či ste organizovaní, efektívni a opatrní.
- Neurotizmus: či ste skôr nervózni a citliví než presvedčiví a spoľahliví.
Čo čítať ďalej?
Zdroje:
neurosciencenews.com
researchgate.net
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!