Kazachstan je každým dňom horšie miesto pre ťažiarov kryptomien! – Prečo je to tak?

Novinky Kazachstan mining kryptomeny
Kazachstan mining kryptomeny, zdroj: www.shutterstock.com/Ms.Li
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kazachstan zažíva ťažké politické obdobie, čo sa prejavuje aj na ťažbe kryptomien a Bitcoinu, keďže ťažiari zostanú odpojení od elektriny ešte minimálne do 7. februára. Miestne energetické podniky totiž predĺžili odstávku elektriny pre miestnych ťažiarov!

Ako hlavný dôvod opatrenia, ktoré malo vypršať koncom januára, spoločnosti uvádzajú pretrvávajúce ťažkosti s dodávkami elektriny. Tieto pravidlá platia už od 24. januára!

Energia chýba už od 24. januára!

Všetky centrá oprávnené ťažiť digitálne meny v Kazachstane nebudú môcť fungovať minimálne do 7. februára. Správa prichádza po tom, ako tamojšia energetická distribučná spoločnosť predĺžila predtým zavedené obmedzenia dodávok o ďalších 7 dní.

Mohlo by ťa zaujímať: Microstrategy za posledných šesť štvrťrokov stratila takmer miliardu dolárov

Štátna spoločnosť Kazakhstan Electricity Grid Operating Company (KEGOC) informovala podniky o pretrvávajúcich obmedzeniach. Ako dôvod energetická spoločnosť uvádza nevyriešené problémy s udržiavaním stabilnej dodávky elektriny.

Opatrenie bolo pôvodne uložené 24. januára, keď ťažiarske farmy mali byť odstrihnuté od energie do 31. januára. Viac ako 70 spoločností bolo taktiež mimo prevádzky pre nedostatok elektriny spôsobený výpadkami vďaka zime.

Kazachstan má s ťažbou vážne problémy

Kazachstan zápasí s rastúcim energetickým deficitom od minulého roka, keďže sa stal hlavným ťažobným centrom po tom, ako sa v Číne rozhodli zasiahnuť proti kryptomenám. Ťažiari, vďaka ktorým sa zvýšil podiel krajiny na globálnom bitcoinovom hashrate na viac ako 18 %, sú takmer vždy obviňovaní z nedostatku elektriny.

V januári Alan Dorjiyev uviedol, že „výrobcovia” kryptomien sa stali výhovorkou pre KEGOC a ministerstvo energetiky, hoci v skutočnosti problémy spôsobuje nemoderná infraštruktúra a nedostatočná výrobná kapacita. Kazachstan má obmedzené sadzby elektriny a toto odvetvie trpí vážnym nedostatkom investícií.

Prerušenie dodávok elektriny už prinútilo niektoré ťažobné firmy opustiť túto krajinu. Aby sa tento problém vyrovnal, Kazachstan zvýšil import elektriny zo susednej Ruskej federácie. V najväčšej krajine sveta sa aktívne rieši odvetvie kryptomien a 11. februára sa dozvieme viac, keďže ruská vláda zverejní scenár o ďalšom vývoji digitálnych aktív v krajine.

Ako ste možno videli v správach, rast cien energií vyvolal v Kazachstane v prvých dňoch roka masové protesty. Na potlačenie občianskych nepokojov vláda zatvorila banky a obmedzila prístup na internet.

Situácia v krajine je zjavne nestabilná a vznikajú obavy, že Kazachstan nebude schopný udržať také množstvo ťažiarov. Ak sa však v susednom Rusku rozhodnú kryptomeny schváliť, môže to odvetviu výrazne pomôcť.

Čítaj ďalej: Poplatky v sieti Etherea klesli pod 5 USD – dôvodom je rast projektov druhej vrstvy