Jednoduchý, ale účinný indikátor pri obchodovaní – Bollinger Bands – Denník 4. týždeň

0

Včerajšiu skúšku máme už za sebou (ak ste ju nestihli, nájdete ju tu) a dnes je tak na čase naučiť sa opäť niečo nové. Učiť sa budeme o pomerne málo používanom indikátore Bollinger Bands. Počuli ste už o ňom?

Čo je indikátor Bollinger Bands?

Ide o indikátor, ktorý je pomenovaný po svojom tvorcovi Johnovi Bollingerovi. Sústredí sa najmä na volatilitu daného aktíva a je tvorený troma čiarami. Dve krajné (horná a dolná čiara) sú oddelené stredovou čiarou, ktorá delí daný indikátor na akýsi pomyselné kanál. Práve v ňom sa potom cena hýbe (väčšinou).

Výhodou tohto indikátora je to, že vám vie povedať dve veľmi podstatné informácie. BB vám totiž vie nielen povedať smer aktuálneho trendu (up, down alebo sideways), ale takisto vás vie upozorniť aj na jeho silu.

Ďalšou nespornou výhodou BB je to, že je tento indikátor veľmi jednoduchý a účinný (podľa slov nášho tradera Jakuba Kraľovanského). Rovnako platí, že sa BB dajú obchodovať na všetkých time framoch. Takisto sa dá obchodovať tento indikátor v akomkoľvek trende (up, down ale aj sideways). Ako je to však možné? To si povieme teraz.

Ako používať Bollinger Bands?

Pri indikátore BB sú možné 3 základné stratégie. Prvá z nich nesie názov Bollinger Bounce. Využíva sa pri pohybe trhu do strany a obchoduje sa nasledovne. Pokiaľ sa nachádza graf na spodnej čiare (je v extrémnej zóne), dá sa predpokladať, že sa cena bude vracať do stredu. Vhodná je tak pozícia long. Naopak, pokiaľ sa cena dotýka vrchnej čiary kanálu, tak je predpoklad, že bude padať (aby sa vrátila ku stredovej čiare). Ideálnou stratégiou v tomto prípade je short. Podstatný je pri tom dotyk či už s vrchnou alebo spodnou čiarou, od ktorej sa akoby odrazí a smeruje do stredu.

Druhá stratégia ako využívať BB sa spája so silným uptrendom. Pokiaľ má za sebou trh silné pohyby smerom hore, indikátor BB vám bude ukazovať dotyky ceny s hornou čiarou (horné pásmo) a často sa knôty dostanú až nad čiaru. Ak sa cena aktívne drží nad stredovou čiarou, tak uptrend pokračuje a long pozícia je na mieste. Tá by sa mala uzavrieť v momente, kedy sa cena dostane pod strednú čiaru a dostane sa do spodného pásma.

Pokiaľ sa vám tento denník páči, tak neváhajte dať like na našu facebookovú stránku alebo dať odber na kryptomagazín.sk.

Samozrejme, že tá istá stratégia, ale v opačnom garde platí v downtrende. Cena sa musí držať pod stredovou čiarou a aktívne sa hýbať v spodnom pásme. Akonáhle sa dostane do vrchného pásma, downtrend by mal pravdepodobne končiť.

Poslednou stratégiou je takzvaný Bollinger squeeze. Ak sa zóny dostanú veľmi blízko k sebe (obe pásma a všetky tri čiary sú veľmi blízko) cena má potenciál na obrovský pohyb up alebo down. Väčšinou sú totižto BB pomerne široké. Pokiaľ sa však cena výrazne nehýbe, pásmo sa stlačí (squeeze), čo väčšinou skončí výrazným rastom alebo poklesom.

Záver

Podľa mňa je Bollinger Bands veľmi zaujímavý indikátor. Takisto mám pocit, že ho používa pomerne málo obchodníkov (niečo za tým teda asi bude). Avšak aj Jakub v samotnom kurze spomenul, že aj on používa BB ako overenie alebo indíciu pred vstupom do obchodu. Nikdy sa neriadi iba týmto indikátorom.

Čo čítať ďalej?

Revolučný indikátor z kryptomenového sveta – Brandon Kelly – Denník 4. týždeň

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of