je možné kúpiť byt za Bitcoin
je možné kúpiť byt za Bitcoin, zdroj: shutterstock.com/Autor: antstang

Počet predaných domov a pozemkov za Bitcoiny sa v posledných mesiacoch rapídne zvýšil. V zahraničí je to populárnejšie a dostupnejšie, ale s vývojom kryptomien a kryptotrhu prídu postupne tieto možnosti aj k nám. Nečudoval by som sa ak by sme tu mali v budúcnosti ICO (initial coin offering – novovznikajúca kryptomena, prípadne token) na stavanie domov za kryptomeny s využitým technológií 3d tlače, ale to už asi veľmi predbieham.

Bitcoin – nová možnosť, ako si zabezpečiť bývanie.

Nižšie uvediem pár príkladov realizovaných nákupov za Bitcoiny zo sveta.

Obchodník zo Sabahu (Malajzie) súhlasil s platbou v bitcoinoch za časť pozemku na ostrove Libaran.

Alexander Yee, jeden z top podnikateľov v turizme na Sabahu, predal pozemok jeho priateľovi Polycarp Chin-ovi za Bitcoiny. Yee súhlasil s predajom pozemku o rozlohe 1,219 ha na ostrove Libaran za polovicu Bitcoinu (4 785 €). Transakcia bola uskutočnená s 10% zálohou zaplatenou pomocou 0,05 Bitcoinu, čo bolo v dobe schválenia obchodu 488 €.

Chin preposlal svoje bitcoiny pomocou Luno peňaženky, na Yee-ovu peňaženku.

„Je to o novom spôsobe posielania peňazí.“

Povedal Yee. Dodal, že toto bol pre oboch obyčajný predaj, ktorý bol zaplatený v Bitcoinoch a zvyšných 0,45 bitcoinu bude zaplatených dodatočne po ukončení prevodu.

Ďalšia cesta ako predávať majetok

Developer nehnuteľností úspešne predal za použitia Bitcoinu dva luxusné domy v Anglicku. Predaj sa odohral v decembri 2017. Štvorizbový rodinný dom v Colchestri za 350 000 libier a štvorizbový mestský dom v Hertfordshire za 595 000 libier. Oba domy budú dokončené v marci (březen) 2018

„Naše odvetvie za posledných 50 rokov ostalo, čo sa týka vstupu technických inovácií, prakticky nezmenené. Bitcoin prepisuje pravidlá a ukazuje, že sú nové možnosti ako predávať majetok. Využívame možnosť prijať túto technológiu.“

povedal Ed Casson, riaditeľ predaja spoločnosti GO Homes. Casson zároveň verí, že predaj domov za Bitcoin sa stane bežným do piatich rokov, pretože tým získava ako nákupca, tak aj predajca. Za jednu z výhod tu možno považovať fakt, že prevod peňazí je naozaj rýchly.

Pri predaji bola uzavretá zmluva, ktorá chránila ako predajcu, tak aj kupujúceho od výkyvov z výmenného kurzu. Kataster nehnuteľností v princípe súhlasil, že cena môže byť zaznamenaná v Bitcoinoch, ale nákupca si taktiež môže zvoliť libry a to jednoducho preto, že výpočet akejkoľvek dane z kapitálových výnosov môže byť velmi zložitý.

Zaujímavosť. Londýnsky developer nehnuteľností, spoločnosť The Collective, bola jednou z prvých, ktorá dovolila svojim nájomníkom platiť v Bitcoinoch. Bolo to vzhľadom na vzrastajúci dopyt po tejto možnosti od zahraničných zákazníkov.

Toľko k informáciám zo sveta, v našich končinách zatiaľ nie je možnosť kúpy nehnuteľnosti za Bitcoin, ale kto vie, ako to na našom trhu bude vyzerať za 2 – 3 roky. Každopádne, naše ceny budú stále len zlomkom z toho, koľko stoja nehnuteľnosti vo svete a cena za Bitcoin bude rovnaká všade.

Pridajte sa k našej komunite na facebooku. Diskutovať o kryptomenách môžete aj na našom fóre.

Článok pre Kryptomagazin venoval záujemca o post redaktora – Filip Beňák. Touto cestou by sme sa mu chceli poďakovať.

Zdroje:
news.bitcoin.com
go-homes.co.uk
telegraph.co.uk