Waves (WAVES)

0
WAVES logo

Waves je open blockchain platforma, ktorá sa snaží priniesť technológiu blockchain bližšie k ľuďom. Tento článok vám ozrejmí všetko, čo o Waves potrebujete vedieť a oboznámi vás s jej základnou funkcionalitou.

Čo je Waves?

Waves je open blockchain platforma – podobná technológii, na ktorej funguje Bitcoin.

Cieľom Waves je vytvoriť priestor pre výmenu digitálnych prostriedkov, ako aj podporiť a budovať crowdfundingové riešenia (crowdfunding = vyzbieranie menších finančných čiastok od veľkého množstva drobných investorov so zámerom financovať no-vznikajúci projekt). Waves, ktorého developerský tím sídli v Moskve, sa prvý krát zviditeľnil v roku 2016, kedy sa zaradil do top 10 najúspešnejších crowdfundingových kampaní (7.miesto) pričom vyzbieral takmer 30.000 BTC.

Ako funguje Waves?

Waves každému svojmu užívateľovi ponúka možnosť vytvorenia vlastného digitálneho tokenu s následnou možnosťou jeho obchodovania voči fiat, alebo kryptomenám (vytvorenie je podmienené zakúpením Waves tokenov, ktoré sú obchodovateľné napríklad na burze Bittrex alebo Tidex). Vzhľadom k tomuto nastaveniu Waves spolupracuje s kompatibilnými operátormi (prevažne poskytovatelia platieb), ktorí umožňujú užívateľom ľahko konvertovat fiat meny na digitálne tokeny. Ide o digitalizované verzie štandardných fiat mien ako napríklad wUSD alebo wEUR.

Aká z toho plynie výhoda pre užívateľa? Predovšetkým časová – fiat tokeny môžu byť spracované v blockchaine oveľa rýchlejšie ako klasický bankový prevod medzi dvoma účtami a samozrejme sú podstatne lacnejšie. Všetky tieto funkcie sú prístupné cez peňaženku Waves Wallet, ktorá môže byť stiahnutá do prehliadača (Chrome) alebo používaná ako mobilná aplikácia bežiaca na Androide či iOS.

Návod na používanie Waves wallet nájdete v tomto článku.

Existujú štyri verzie Waves Wallet

 • Online Client (beta) – dostupná na této stránce
 • Waves Lite Client  – dostupná na stiahnutie pre Chrome cez Google Play Store alebo na GitHube
 • Waves Mobile – vyvinutá pre Android a iOS
 • Waves Full Node – k dispozícii na GitHube

Vlastnosti Waves:

 • Dostupnosť: Waves ponúka jednoduché užívateľské prostredie. Všetky aplikácie sa príjemne ovládajú a nie je potrebné sťahovať celý blockchain do vášho zariadenia
 • Rýchlosť: 1000 transkacií ze sekundu je vskutku slušná rýchlosť. Waves ekosystém disponuje najrýchlejším verejným blockchainom na svete.
 • Nízke poplatky: každá transakcia je spoplatnená iba 0.001 WAVES
 • Crowdfunding: Waves sa stáva čoraz viac využívanou platformou pre rôzne startupy
 • Decentralizovaná zmenáreň (DEX): ponúka pre svojich klientov možnosť obchodovania so všetkými tokenmi fungujúcimi na tejto platforme, pričom užívateľ benefituje predovšetkým z rýchlosti a bezpečnosti blockchainu. Návod na používanie DEXu nájdete tu.

Záver:

Waves je etablovaná mena v rámci celého ekosystému kryptomien. Komukoľvek umožňuje vytvoriť si vlastný digitálny token a obchodovať s ním voči fiatu a kryptomenám. Napriek tomu, že ide o relatívne  mladú menu (vznik 2016), zaznamenala už niekoľko značných úspechov v podobe Tokenomica alebo Upcoin

 • Vznik: Waves v roku 2016 navrhol moskovský fyzik Sasha Ivanov, ktorý predtým pôsobil na vývoji internetových platobných systémov a neurónových sieťových softvérov určených pre finančné trhy. Na koniec článku pripájame aj náš  rozhovor so Sashom.
 • Sídlo spoločnosti: Moskva
 • Kontakt: [email protected]
 • FB: facebook.com/wavesplatform
 • Stránka: https://wavesplatform.com/

Pridajte sa k našim čitateľom na facebooku.

Článok pre Kryptomagazin venoval záujemca o post redaktora – Dalibor Valko. Touto cestou by sme sa mu chceli poďakovať.

Leave a Reply

Pridať prvý komentár

avatar
  Subscribe  
Notify of