Je možné hacknúť Bitcoin? Prichádza doba kvantová

Novinky Kvantové počítače ohrozujú bezpečnosť Bitcoinu
Kvantové počítače ohrozujú bezpečnosť Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/Panorama Images/kaz00
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Asi každý priaznivec kryptomien sa už stretol s katastrofickými článkami o možnom hacku na Bitcoine. Súvisí to aj s rozvojom technológií a prechodom na kvantové počítače, ktoré by mohli zmeniť hru. V tomto článku sa pozrieme na tento problém a pokúsime sa zhodnotiť nebezpečenstvo takejto situácie pre Bitcoin.

Kvantové počítače

Na to, čo to vlastne kvantové počítače sú, nám odpovedá vedecký portál New Scientist nasledovne: „Kvantové počítače sú stroje, ktoré využívajú vlastnosti kvantovej fyziky na ukladanie údajov a vykonávanie výpočtov. To môže byť mimoriadne výhodné pre určité úlohy, kde by mohli výrazne prekonať aj naše najlepšie superpočítače.”

Teoretické informácie však zatiaľ tvrdia, že to, či bude kvantový počítač naozaj výkonnejší ako teraz využívané počítače, záleží predovšetkým od konkrétnej úlohy. Ak ide o typ úlohy, ktorá obsahuje rôzne kombinácie možností, bude lepší kvantový počítač. Existuje však veľké množstvo úloh, pri ktorých by mali byť teoreticky úspešnejšie počítače využívané v súčasnosti.

Základným rozdielom je využívanie qubitov namiesto bitov. Práve qubity dokážu fungovať v rôznych možnostiach súčasne. Napríklad osem bitov využívaných súčasnými počítačmi stačí na to, aby klasický počítač reprezentoval akékoľvek číslo medzi 0 a 255. Ale osem qubitov stačí na to, aby kvantový počítač reprezentoval každé číslo medzi 0 a 255 súčasne. Qubit totiž dokáže zvážiť viacero možností v jednom kroku.

Existuje aj možnosť tzv. kvantového previazania. Niekoľko stoviek takto previazaných qubitov by stačilo na to, aby predstavovali viac čísiel ako je atómov vo vesmíre. Počítače budúcnosti budú pravdepodobne kombináciou súčasnej architektúry a tej, ktorá je postavená na kvantovej fyzike.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Hrozby pre Bitcoin

Bitcoin je uznávaný predovšetkým pre svoj decentralizovaný a bezpečný dizajn, čím spôsobil revolúciu vo finančnom prostredí. Napriek tomu, ako všetky technologické zázraky, nie je odolný voči hrozbám.

Jednou z najviac uvádzaných možností akou je možné narušiť fungovanie siete Bitcoin je takzvaný 51 % útok. Spočíva v tom, že vychádza z konštrukcie celej siete. Ak by bol schopný niekto ovládnuť nadpolovičnú výpočtovú kapacitu celej siete, bude schopný z princípu ovládnuť celú sieť.

Do istej miery je v tomto smere vítaný nárast náročnosti ťažby Bitcoinu. To zvyšuje takisto náročnosť vykonateľnosti takého útoku. Na druhej strane je obmedzením samotná veľkosť kryptomenového trhu. Tieto veličiny tvoria cenu vykonania takého útoku a na druhej strane je samotný benefit.

Kvantové hrozby

Kvantový výpočtový výkon by pravdepodobne umožnil útok na základe disponovania nadpolovičným výpočtovým výkonom. Ani to však nie je isté, pretože má ďalšie mechanizmy, ktoré monitorujú nezvyčajné správanie subjektov v sieti. Tento útok je však teoreticky možný.

Existuje však reálna nádej na to, aby sa takéto hrozby odvrátili. V súčasnosti sa využívajú pre zabezpečenie náročnosti výpočtov tzv. eliptické krivky. V očakávaní týchto kvantových výziev však odborníci už v súčasnosti skúmajú robustné protiopatrenia.

Riešením by napríklad bol prechod na postkvantové kryptografické techniky ako sú mriežkové algoritmy alebo vytváranie kvantovo odolných blockchainových protokolov od nuly ako v prípade Quantum Resistant Ledger. To je cesta aktívnej obrany a prevencie pred takýmto útokom v budúcnosti.

Je tu tiež cesta v zmiešaní tradičných a kvantovo odolných stratégií, čím sa položí základ pre bezproblémový prechod na kvantovo imunitný systém. Okrem toho, časté prepracovanie protokolov, odrádzanie od opakovaného používania adries a postupné vyrovnávanie sa s kvantovými pokrokmi môže posilniť obranu Bitcoinu.

Existuje však ešte jedna línia obrany. Logika. Ak by mala totiž potenciálna entita k dispozícii takýto výkon, existujú pre nich zaujímavejšie ciele. Napríklad burzy, centrálne banky, obchodné organizácie či napríklad technologickí giganti. Zaujímavým cieľom by rozhodne boli napríklad obranné mechanizmy vyspelých štátov. Všetky tieto ciele sú niekoľkonásobne cennejšie ako je celá kapitalizácia kryptosveta. A teda sú aj lákavejšie.

Catslap PC banertxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.