Slovenskí seniori dostanú ďalší špeciálny príspevok. Vieme, kedy peniaze obdržia

Kategorie: Ekonomika
Slovenskí seniori dostanú ďalší špeciálny príspevok
Slovenskí seniori dostanú ďalší špeciálny príspevok. Zdroj: Unsplash/Markus Spiske/ Sven Mieke

Okrem trinásteho dôchodku si seniori prilepšia v tomto roku ešte raz. Obdržia totiž jednorazový príspevok, ktorý je podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša kompenzáciou za nevyplatené plnohodnotné trináste dôchodky v sume priemerného dôchodku.

Ako informuje portál O peniazoch, plnohodnotné 13. penzie by mali seniori dostať už v budúcom roku.

V tomto roku dostanú seniori mimoriadny príspevok vo výške 150 eur. Táto suma je jednotná pre všetkých seniorov. Na príspevok majú nárok všetci poberatelia starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, sociálnych dôchodkov a pozostalostných dôchodkov.

Príspevok by teda malo dostať zhruba 1,46 milióna Slovákov.

Čo sa týka výplaty príspevku, seniori ho dostanú ešte v decembri tohto roka. Dostanú ho ako 13. dôchodok, no o mesiac neskôr. Jedinou podmienkou je, aby mal dôchodca nárok na výplatu dôchodku v poslednom mesiaci roka 2023.

Tento príspevok bude štát stáť 219,6 milióna eur. 600-tisíc eur z tejto sumy pritom predstavujú dodatočné administratívne náklady Sociálnej poisťovne, ktoré sa s týmto príspevkom spájajú.

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Penzie sa v januári zvýšia

Sociálna poisťovňa na svojom webe ešte v októbri informovala o tom, že v novom roku dostanú seniori vyššie dôchodky. Zvyšovať sa budú o 3,6 % automaticky, čiže dôchodcovia nemusia o nič žiadať.

Novú sumu obdržia seniori už v januári, kedy im príde aj písomné rozhodnutie. Okrem toho sa valorizácia týka aj novopriznaných penzií. Tu bude valorizácia na úrovni 14,5 %.

Na konci septembra priemerný vyplácaný starobný dôchodok predstavoval 643,70 eura. Po valorizácii v roku 2024 sa jeho suma teda zvýši na 666,90 eura. Nárast bude predstavovať 23,20 eura.

Mohlo by ťa zaujímať: Skupina Slovákov sa poteší. V hre je častejšie zvyšovanie dávok, ktoré poberajú mesačne