Predčasný vianočný darček pre vodičov: Ceny pohonných hmôt už čoskoro výrazne klesnú

Ekonomika Dole išli ceny benzínu aj nafty
Dole išli ceny benzínu aj nafty. Zdroj: shutterstock.com/New Africa/Andrei Kuzmik
BITmarkets BITmarkets

Motoristi môžu teraz tankovať vo veľkom, pretože ceny pohonných hmôt sa v uplynulých dňoch dostali na skutočne nízke hodnoty. Udrží sa tento trend? Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Ak vychádzame z oficiálnych údajov Štatistického úradu SR, tak si môžeme všimnúť, že nižšie ceny konečne potešia aj majiteľov spaľovacích áut, ktorí tankujú naftu. Jej cena išla dole konkrétne o 1,21 % alebo aj 2 centy. Aktuálna priemerná cena nafty je 1,627 eur za liter.

Stále však ostáva drahšou položkou ako benzín Natural 95, ktorého cena je aktuálne nižšia o 3,7 %, teda 6 centov. Liter tohto paliva vychádza na 1,587 eur. 98-oktánová verzia klesla o 5 centov (2,9 %) na sumu 1,8 eur za liter.

Ceny palív raketovo klesajú

Ceny palív raketovo klesajú. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios

Na druhej strane, sťažovať sa môžu majitelia vozidiel idúcich na plyn. Najväčší cenový skok predstavuje LNG, a to až o 7,9 %. Činí to 12 centov, teda 1,652 eur za kilogram. Zvyšné formy zaznamenali len mierny nárast ceny, konkrétne LPG zdraželo o 0,1 % na súčasných 0,709 eur za kilogram, pričom cena CNG sa nezmenila.

Za znižovaním cien pohonných hmôt je cena ropy, ktorá sa počas posledných 2 mesiacov prepadla o približne 20 %. Nepríjemnou správou je, že z dlhodobého hľadiska budú pohonné hmoty na báze ropy drahšie.

Krajiny, ktoré vyvážajú ropu nedovolia, aby jej cena klesla extrémne nízko. Rast ceny ropy bude dlhodobo stimulovať obmedzená produkcia aliancie OPEC+ za účelom zisku.

Aktuálne sa do produkcie ropy najviac pustila Čína, ktorá razantne zvýšila svoju produkciu. Chce dosiahnuť úroveň Kanady, na ktorú aktuálne stráca približne 400-tisíc barelov ropy denne.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Najlacnejšou alternatívou je stále elektrická energia

Aj keď medzi Slovákmi stále nie je preferovaným pohonom elektrina, za čo môžu najmä vysoké uvádzacie ceny elektromobilov, táto forma pohonu je z dlhodobého hľadiska stále najlacnejšia.

Porovnanie spravila spoločnosť ZSE, ktorá má po Slovensku svoju sieť nabíjacích staníc pre elektromobily ZSE Drive. Podľa jej údajov sa najviac oplatí domáce nabíjanie, kde 1 kWh stojí približne 16 centov. Náklady na 100 kilometrov tak vychádzajú na 2,88 eur, čo je menej ako tretina v porovnaní so spaľovacím motorom.

Dacia Spring je na slovenskom trhu najlacnejším elektromobilom

Dacia Spring je na slovenskom trhu najlacnejším elektromobilom. Zdroj: dacia.sk

Nie každý má možnosť domáceho nabíjania, zvlášť tí, ktorí bývajú v bytovkách. V takomto prípade sú odkázaní len na využívanie verejných nabíjačiek, ktorých je na našom území zhruba 1 500, pričom každým dňom pribúdajú nové.

Niektoré spoločnosti ako Slovnaft a Lidl už neposkytujú nabíjačky zadarmo ako kedysi. Majitelia elektromobilov, ktorí nabíjajú len na verejných nabíjačkách, by mali siahnuť po jednom z predplatených paušálov slovenských poskytovateľov energie.

Prečítajte si aj: Koniec rastu ceny benzínu a nafty? Dopyt výrazne klesá

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI