Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street

Ekonomika Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street
Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring
Memex PC bannerBitmarkets

Posledné mesiace čoraz viac médií informuje o zhoršujúcej sa globálnej ekonomickej situácii. Zatiaľ čo takto pred rokom väčšina médií ignorovala analytikov a ich varovania, dnes sa média pretekajú v tom, kto viac napíše o hrozbe recesie, ekonomickej kríze či inflácii.

Tento informačný nárast je na jednej strane trendom, na druhej sa čoraz viac ukazuje, že situácia je skutočne vážna. Taká vážna, že z ekonomického hľadiska padajú v posledných mesiacoch rôzne rekordy. Samozrejme, narážame tu na ekonomicky negatívne rekordy.

Britská libra sa tento týždeň prepadla na najnižšiu úroveň od roku 1985. Dôvodom je konzervatívny postoj britskej centrálnej banky, ktorá, expresívne povedané, zaspala dobu. Obavy z rastúcej inflácie sa tak v krajine, ktorá opustila EÚ, naďalej zvyšujú.

Graf: pokles britskej libry voči doláru

Graf: pokles britskej libry voči doláru. Zdroj: Tradingeconomics

Vďaka jednotnej menovej politike, ktorú koriguje Európska centrálna banka (ECB), všetky štáty eurozóny trpia pre menovú politiku ECB, ktorá na jednej strane musí zvyšovať sadzby, aby znížila infláciu, na druhej strane ich moc zvýšiť nemôže, pretože krajiny ako Taliansko s dlhom 134 % z HDP (áno, Taliansko je dlžné viac, než dokáže vyprodukovať) by šli do krachu.

Vzostup ekonomickej krízy

Hospodárska aktivita podľa posledných údajov Eurostatu v EÚ klesla, čo približuje štáty EÚ bližšie k recesii, ktorá je nevyhnutná. Otázkou už len je, kedy príde. Centrálne banky po celom svete na čele s FED-om zvyšujú sadzby, aby skrotili infláciu, ktorú samy do veľkej miery spôsobili svojou monetárnou politikou. Tento fakt sa nie moc často spomína, ale je to krutá realita.

Centrálne banky na čele s Federálnym rezervným systémom len dva roky po tom, čo poskytli masívne stimuly, uprednostňujú boj proti inflácii a zvyšujú úrokové sadzby tempom, aké nebolo zaznamenané už desaťročia. Výsledkom je výrazné oslabenie hospodárskej aktivity v mnohých regiónoch, ktoré umocňuje volatilita trhov, ktorá sa v niektorých prípadoch vracia na úroveň naposledy zaznamenanú počas finančnej krízy,” píše denník Wall Street Journal.

Čítaj tiež: R. Kiyosaki opäť straší: „Koniec falošných peňazí je blízko, tieto aktíva treba sledovať”

Je to tak trochu experiment, ako rýchlo a tvrdo môžete [zvýšiť úrokové sadzby] bez toho, aby ste zničili reálnu ekonomiku,” povedal Jens Magnusson, hlavný ekonóm švédskej banky SEB. Ide o historické nárasty sadzieb, ktoré globálna ekonomika takýmto tempom desaťročia nezažila. Vezmime si ako príklad maďarskú centrálnu banku. Tá na svojom septembrovom zasadnutí zvýšila sadzby až o astronomických 125 bázických bodov, teda až na 13 %.

Vývoj úrokových sadzieb v Maďarsku. Zdroj: tradingeconomics.com

Toto zvýšenie prekonalo pôvodnú prognózu, ktorá rátala do zvýšením o 100 bázických bodov. Zvýšenie však reaguje na infláciu, ktorá vzrástla na 24-ročné maximum, teda na hodnotu 15,6 %. Keď porovnáme výšku inflácie so stúpaním sadzieb, pomaly sadzby dobiehajú infláciu. V iných krajinách vidíme podobný scenár.

Čo ďalej

V porovnaní so zvyškom sveta, napríklad s Čínou alebo EÚ, sú Spojené štáty súčasnou krízou slabšie zasiahnuté. Dôvodom je zmena politiky FED-u, spotrebiteľské výdavky, rast zamestnanosti a presun výroby zo zahraničia do USA. Dolár zažíva šťastné obdobie a mnohé meny v pomere k nemu strácajú na hodnote. Napriek tomu sa prognostici zhodujú v tom, že USA sa nevyhnú recesii.


Inflácia v EÚ opäť narástla. Zdroj: tradingeconomics.com

Oveľa horšie je na tom situácia v štátoch EÚ. Ekonomika Nemecka sa podľa Chrisa Williamsona, hlavného podnikového ekonóma dátovej spoločnosti S&P Global Market Intelligence, zhoršuje takým tempom, ktoré sme naposledy videli počas krízy v roku 2008. Nemecko dopláca na svoju hospodársku, predovšetkým energetickú previazanosť s Ruskom.

Na obzore je recesia v eurozóne, keďže spoločnosti hlásia zhoršujúce sa podmienky podnikania a zosilňujúce sa cenové tlaky súvisiace s prudkým rastom nákladov na energie,” varuje Williamson.

V najbližšom čase, teda v horizonte približne dvoch rokov, sa bude globálna hospodárska situácia zhoršovať a postupne spamätávať zo šoku.

Čítaj tiež: 3 rady finančného experta, ako ušetriť viac peňazí v ťažkých časoch

Kvakomat PC bannertxb