IOTA (MIOTA)

Spracované kryptomeny IOTA (MIOTA).
IOTA (MIOTA). Zdroj: shutterstock.com/InkedPixels
Kvakomat PC bannerBitmarkets

IOTA je distribuovaná platforma s kryptomenou MIOTA, ktorá je založená na technológii riadeného acyklického grafu (DAG) nazvaného Tangle. Založil ju v roku 2015 David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov.

História

Všetci zakladatelia spoločnosti IOTA sa pohybujú v blockchain prostredí už od roku 2010. Niektorí členovia tímu boli zodpovední za vývoj NxT, prvý Proof-of-Stake blockchain. Samotný vznik tejto meny sa datuje do roku 2015. Hlavnou motiváciou a cieľom jej tvorcov bolo integrovať technológiu blockchain do “internetu vecí” (IoT), čo by maximalizovalo efektívnosť a bezpečnosť platieb uskutočnených medzi zariadeniami podporujúcimi IoT. Po spustení systému prebehlo beta testovanie, ktoré bolo úspešne dokončené v priebehu roka 2016. Následne po odchytení všetkých chyb a bug-ov, bola zalistovaná v júni minulého roka na prvých burzách.

Časom ju trh prestal považovať len za špecializovanú sieť zameranú na úzky okruh transakcií v rámci IoT. Postupne sa tak táto kryptomena stala konkurencieschopnou predovšetkým na poli mikroplatkov. Napriek tomu, že technológia je stále vo vývoji, počet ľudí, ktorí sú ochotní investovať o tejto meny sa zvyšuje.

Míľniky

  • 2015 – v rámci ICO vyzbierali tvorcovia na svoj projekt viac ako 1300 bitcoinov
  • 2017 – Spoločnosť SatoshiPay oznámila prechod z bitcoinov na IOTA, pretože transakčné náklady sa pri BTC neustále zvyšovali
  • V tom istom roku Nadácia IOTA začala spoluprácu so spoločnosťou REFUNITE. Ide  databázu nezvestných osôb, ktorá za pomoci technológie IOTA vyhľadáva rodiny rozdelené počas konfliktov
  • Úspešný rok 2017 zakončila táto mena spoluprácou s takými spoločnosťami ako Cisco, Volkswagen, Huawei a Samsung. Nemecký gigant Robert Bosch zároveň oznámil, že v rámci svojich fondov investoval značnú časť práve to tejto kryptomeny.
  • Začiatkom roka 2018 sa dostala do top ten kryptomien z pohľadu trhovej kapitalizácie. (v čase písania tohto článku sa nachádza na jedenástom mieste)

Základy IOTA a Tangle

Na začiatok si treba povedať, že ťažba tejto meny nie je možná a jej celkové množstvo je dopredu dané na 2,779,530,283 MIOTA. Výnimočnosť tejto meny podčiarkuje aj jej špecifický blockchain, ktorý autori nazvali Tangle.

Myšlienka Tangle je nasledujúca: transakcia, ktorá bola vyslaná do siete zariadením IoT, sa potvrdí až po tom, čo zariadenie overí a potvrdí dve náhodné transakcie, ktoré boli vysielané do siete skôr. Každá transakcia musí teda uskutočniť potrebný počet overení, aby ona samotná mohla byť potvrdená. Celý proces prebieha takmer okamžite. Napriek tomu, že občas dochádza k preťaženiu siete, úroveň nepotvrdených transakcií je enormne nízka. Tým pádom nikdy neprichádza k takým nepotvrdeným objemom, aké sú typické pre bitcoin mempool.

Spomenúť však treba aj nevýhody tohto špecifického blockchainu. Kritici poukazujú predovšetkým na nízku výpočtovú silu jednotlivých uzlov. Silný útok špecializovaných zariadení by tak dokázal tento systém prelomiť. Pokiaľ však počet spracovaných transakcií bude naďalej narastať, potenciálna integrita systému by sa mala zvýšiť. Zjednodušene povedané, čím viac zriadení bude fungovať na princípe tejto kryptomeny, tým väčšia bude bezpečnosť celej siete.

Flash a Flash Network

Flash je obojsmerný špecializovaný platobný kanál mimo Tangle, ktorý umožňuje okamžité transakcie. Účastníci môžu komunikovať vo vysokej frekvencii bez toho, aby čakali na potvrdenie každej transakcie vo verejnej sieti IOTA. Vďaka tomu sa v hlavnej sieti vyskytnú iba dve transakcie: otvorenie a zatvorenie transakcií v kanáli Flash. Prevodmi mimo Tangle dosiahli developeri zníženie režijných nákladov na zanedbateľnú úroveň.

Ako to celé funguje

Keď je kanál vytvorený, každá strana vloží rovnakú čiastku tejto meny, ktorú skontrolujú všetky strany. Po potvrdení počiatočných vkladov kanál nevyžaduje komunikáciu so sieťou, až do doby, kým nie je zatvorený. Po ukončení transakcie sa konečné zostatky uverejnia v sieti. Tento prístup umožní znížiť tisíce transakcií iba na dve (vstupnú a výstupnú).

Keďže v prípade tejto kryptomeny neexistujú tažiari, činnosť celého systému IOTA stojí na dostatočnom počte uzlov. Ako sme si v predošlej časti povedali, tie zabezpečujú samotné zariadenia a aj vďaka tomu developeri dosiahli bezplatnosť transakcií.

IOTA vs MIOTA

IOTA je najmenšia jednotka tejto meny. Vzhľadom k pomerne veľkému počtu týchto jednotiek, vývojári navrhli násobky, ktoré sú zadefinované nasledovne:

1000 IOTA- kiloiota
1 000 000 IOTA – MIOTA (najčastejšie používaný tvar)
1 000 000 000 IOTA  – gigaiota

Celkové množstvo mincí je 2 779 530 283 277 761, čo je približne 2,78 miliardy MIOTA.

Výhody

  • je založená na riadenom acyklickom grafe (DAG), ktorý sa nazýva Tangle
  • v systéme neprebieha žiadna ťažba
  • žiadne transakčné poplatky
  • fixná supply
  • rýchle transkacie
  • nejde výlučne o menu, ale aj o protokol na zabezpečenie fungovania zariadení v rámci IoT

IOTA je neuveriteľne ambiciózny a zaujímavý projekt. Počet zariadení pripojených na internet neustále rastie, čo robí IoT jedným z kľúčových odvetví do budúcnosti. Podľa niektorých štúdií bude do IoT zapojených 20 az 30 miliárd zariadení, čím by sa tato mena stať pilierom pre toto odvetvie.

Sumár:
Názov: IOTA
Kód meny: MIOTA
Vznik: 2015
Supply: 2 779 530 283 277 761 (2 779 530 283 MIOTA)
Oficiálna peňaženka: IOTA Wallet
Možnosť uloženia v hardware peňaženke:  nie

Kde nakúpiť:
Zoznam búrz a zmenární, na ktorých je  IOTA zalistovaná:
Bitfinex
Binance
Coinone
OKEx
Exrates
Gate.io
CoinFalcon

Kontakty:
Oficiálny web: https://iota.org/
Facebook: https://www.facebook.com/iotacoin/
Twitter: https://twitter.com/iotatoken
Reddit: https://www.reddit.com/r/Iota/
Fórum: https://forum.iota.org/
Telegram: https://telegram.me/iotatangle

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Anycoin pc bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.