Nedávno sme avizovali, že IOTA sa chystá na dôležité vylepšenie siete. Chrysalis update zvyšuje rýchlosť až na päťdesiatnásobok a náročnosť na pamäť znižuje na desatinu. Ide o skvelý výkon zo strany vývojárov v IOTA Foundation, no zároveň je nutné dodať, že tento update nerieši najväčší problém tejto kryptomeny.
Tanglová technológia IOTY totiž ani po troch rokoch nefunguje decentralizovane. Na fungovanie siete dohliada všemocný koordinátor, ktorý má právo robiť čokoľvek si zmyslí. Svoju moc využil napríklad počas hacku peňaženky Trinity a zabránil tak hackerom odniesť si lup vo výške niekoľkých miliónoch dolárov.
Chrysalis dáva IOTE masívny boost!
Chrysalis update nás však napriek tomu príjemne prekvapil. Sieť kryptomeny IOTA bola v minulosti relatívne pomalá a zvládala iba 20 transakcií za sekundu. To je lepšie než 3-7 v prípade Bitcoinu, no IOTA rozhodne nemôže konkurovať tisíckam transakcií ktoré zvláda EOS či Cardano.
Po novom to však neplatí. 1000 tsp je už iná káva. Päťdesiat-násobné zrýchlenie siete umožní vývojárom širšie nasadenie a lepšie testovanie svojich aplikácií a pripravuje ich na prechod do reálneho sveta. Ten však príde, až sa vyriešia problémy s centralizáciou.
Cena IOTY v UPtrende – Traderi predávali ešte pred Chrysalis upgradom
Cena kryptomeny IOTA na update reaguje rastom. Zatiaľ čo väčšina trhu je v čase písania tohto článku v červených číslach, IOTA vykazuje 3% zisk. V posledných dvoch dňoch však poriadne padala, keďže väčšina traderov sa riadi pravidlom “Buy the rumor, sell the news” a pre istotu uzavreli pozície ešte pred Chrysalis Updatom.
IOTA je v roku 2020 bullish a z dna 4-7 centov sa dostala až na súčasných 0,4 $. Najväčší rast zaznamenala v auguste.
Môže vás zaujímať: Bitcoin bull market potvrdený! RSI opakuje pattern z roku 2016
Coordicide – Odstránenie koordinátora už v roku 2021?
Chrysalis update je posledným krokom fázy 1 smerom ku “Coordicide” (Coordinator Suicide – samovražda koordinátora). Tak IOTA Foundation označuje odstránenie koordinátora zo siete (fáza dva). Test plne decentralizovanej siete by pritom mohol prísť už v tomto roku!
Pollen, Nectar a Honey
IOTA Foundation totiž v júni spustila testnet s názvom Pollen, na ktorom skúša fungovanie siete bez centrálnej autority. Vo štvrtom kvartále by mal byť spustený Nectar testnet, ktorý už koordinátora nebude mať vôbec. Nakoniec sa spustí IOTA 2.0 – Honey testnet, ktorý sa v roku 2021 nasadí do produkcie.
IOTA Foundation s prechodom na decentralizovanú sieť sľubuje aj nový spôsob podpisovania transakcií, znovupoužiteľné adresy, UTXO, nové API pre uzly, nové API a knižnicu pre vytváranie IOTA klientov a novú peňaženku pre počítače a mobilné zariadenia.