Inovácie vo svete kryptomien – Platby v bežnom živote výrazne podporia adopciu

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Po nedávnom prieraze nad dlhodobo klesajúcou tendenciou sa na trh vracia optimizmus. Kryptomeny majú však stále výrazné limitácie. Jedným z najväčších problémov je fakt, že ich majitelia prakticky nemôžu používať v bežnom živote. A to sa teraz vďaka inováciám mení. 

Infraštruktúra hrá prím

Kryptomeny sú síce stále ešte na začiatku svojho vývoja, ale podľa približných odhadov ich už vlastní cca 100 miliónov obyvateľov planéty. Jedným z hlavných neduhov odvetvia je fakt, že využiť kryptomeny v reálnom živote je pomerne zložité a z veľkej časti aj momentálne nemožné.

Kryptomenou proste dnes prakticky nikde nezaplatíte. Je to všeobecný problém priestoru a jeden z dôvodov, prečo verejnosť nebude kryptomenám dôverovať. Ak to majú byť peniaze budúcnosti, tak ako to, že sa s nimi nedá nikde platiť, namietol by určite bežný človek.

Kryptomeny do veľkej miery nie sú kompatibilné s predchádzajúcim finančným systémom a tak je potrebné naďalej postupovať vo vývoji nových riešení, ktoré podstatne zvýšia úžitkovosť kryptomien a to primárne v reálnom svete.

Tri problémy

Prijímanie kryptomien má 3 hlavné problémy:

1Väčšina kryptomien je vysoko cenovo nestabilná a obchodníci si tak nemôžu dovoliť ich prijímať. Ľudia by s nimi totiž platili primárne pri silných vzostupoch a naopak, pri prepadoch by ich podviedli. To by nakoniec viedlo k tomu, že obchodník by sa dostal do situácie, kedy by mu jednoducho došli financie práve kvôli strate hodnoty platidla.

2. Kryptomeny nemajú vybudovanú reputáciu. Kryptomeny sú pre verejnosť stále skôr zaujímavým technologickým fenoménom, ale rozhodne neexistuje dostatok dôvery v to, že môžu byť aj bezpečným finančným systémom. V horšom prípade sú kryptomeny vnímané ako prostriedok len na ilegálnu činnosť.

3. Neexistuje dostatočne etablovaná a dôveryhodná infraštruktúra na prijímanie kryptomien. Kým na sieť bankomatov a kariet sme už ako-tak zvyknutí, tak kryptomenové peňaženky a platobné systémy sú stále pre väčšinu z nás cudzie. Tie navyše musia podporovať dôveryhodné stablecoiny, aby boli pre obchodníkov vôbec využiteľné.

Budovanie mostov

Ak by ste sa teraz obávali o budúcnosť kryptomien a ich využiteľnosť, tak nemusíte. Vývojári v kryptomenovom priestore chápu potrebu úžitkovosti a práve teraz sa buduje infraštruktúra, ktorá umožní premostenie dvoch rôznych svetov.

Jeden z altcoinov, ktorý pracuje na takej úlohe, je napr. Crypto.com. Práve to stojí za jeho posledným cenovým vzostupom, ktorý projekt dostal medzi TOP 10 kryptomien.

Projekt Crypto.com v podstate buduje most medzi svetom digitálnych mien a svetom reálnym. Princíp je to vlastne jednoduchý. Ide o spojenie troch rôznych štruktúr. Burza, ktorá umožňuje zmenu medzi kryptomenami a fiatom. Aplikáciu na ovládanie pre-paid Visa karty a nakoniec práve spomínanú kartu.

Používateľ si tak môže v aplikácii cez burzu rozmeniť kryptomeny na fiat a prakticky okamžite nimi zadotovať kartu. Vlastník kryptomeny ju hneď môže využiť v rámci každodenného života a obchodníci pritom dostanú zaplatené vo fiat mene. Ide tak o jeden z prvých mostov vybudovaných medzi reálnym svetom a svetom kryptomien.

Inovácia vedie k adopcii

Na podobnom projekte pracuje teraz tiež Binance, ktorej karta je zatiaľ obmedzená na Španielsko a Francúzsko, a zatiaľ sa plánuje prvá emisia kariet. Ďalšiu alternatívu zase napr. predstavuje aplikácia Revolut, ktorá však neponúka možnosť voľne nakladať so svojimi kryptomenami.

Možnosť využiť kryptomeny v bežnom živote bude veľkým lákadlom pre verejnosť, ktorá nikdy predtým nebola tak dobre dostupná. Ide o kľúčovú inováciu, ktorá výrazne podporí adopciu.

Čo čítať ďalej:

Ethereum oslavuje 5 rokov! Čo nás čaká v budúcnosti? Casper, dApps, DeFi, Sharding a Plasma

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Okazio PCtxb