Inflácia v eurozóne v marci klesla viac, ako očakávali ekonómovia

  • Inflácia v eurozóne v marci klesla na 2,4 %.
  • Jej úroveň je tak stále vzdialená od cieľa centrálnej banky.
Ekonomika Inflácia v eurozóne klesla
Inflácia v eurozóne klesla. Zdroj: shutterstock.com/New Africa
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v marci 2024 kleslo na 2,4 % z 2,6 % vo februári. Stále však prekračuje cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni 2 %. TASR o tom informuje na základe predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Ekonómovia očakávali, že sa miera inflácie v regióne, ktorý zaviedol euro, v marci zníži o niečo menej, na 2,5 %.

Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne sa v marci medziročne najviac zvýšili ceny služieb (4 %) nasledované potravinami, alkoholom a tabakom (2,7 %) a priemyselnými produktami bez energií (1,1 %). Ceny energií v marci klesli (-1,8 %).

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Klesla aj jadrová inflácia

Medziročný rast jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, v marci klesol tiež, a to na 2,9 % z 3,1 % vo februári.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v euroregióne v marci zvýšili o 0,8 % (0,6 % vo februári) a jadrová inflácie stúpla o 1,1 %.

Prečítajte si aj: Európska centrálna banka pravdepodobne zníži úrokové sadzby skôr ako USA