Inflácia je prekonaná, tvrdí nositeľ Nobelovej ceny. Schiff oponuje

  • Inflácia je v súčasnosti problémom.
  • Rýchly pokles z minulého roku skončil. Teraz mierne rastie.
  • Napriek tomu existujú názory, že je to už za nami.
Novinky Inflácia trápi trhy aj ekonomiky
Inflácia trápi trhy aj ekonomiky. Zdroj: shutterstock.com/Ad Gr
BitmarketsOkazio mobil

Inflácia je dnes problémom ekonomiky číslo jeden. Jej pomalé zvyšovanie v USA nedáva Fedu priestor na to, aby znížil úroky. To by mohlo priniesť oživenie ekonomiky. Nobelov laureát a známy ekonóm Paul Krugman nedávno vyhlásil, že obdobie zvýšenej inflácie je už za nami. Na druhej strane, Peter Schiff, prominentný ekonóm a kritik americkej menovej politiky, ostro odmieta Krugmanove tvrdenia. Zároveň varoval pred ďalšími ekonomickými problémami.

Inflácia skončila

Paul Krugman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, uviedol, že nedávny nárast inflácie bol iba dočasným fenoménom. Ekonomika Spojených štátov sa podľa jeho názoru už vracia k normálu. Podľa Krugmana bol tento nárast spôsobený dočasnými faktormi, ako sú narušenia dodávateľských reťazcov a jednorazové výdavky spojené s pandémiou COVID-19. Tieto faktory podľa neho postupne ustupujú, čo vedie k stabilizácii cien.

Krugman zároveň tvrdí, že centrálna banka USA (Fed) má situáciu pod kontrolou. Podľa jeho názoru opatrenia na zvýšenie úrokových sadzieb zaúčinkovali. Verí, že inflačné tlaky sa zmierňujú, a že ekonomika bude pokračovať v stabilnom raste bez výraznejších inflačných rizík – pričom samotný Fed si nie je istý, či infláciu už dokázal skrotiť svojimi opatreniami.

Kritiku tohto názoru poskytol takisto známy a uznávaný ekonóm Peter Schiff. Ten veľmi ostro nesúhlasí s Krugmanovými názormi. Schiff, ktorý je dlhodobým kritikom americkej menovej politiky a obhajcom investícií do zlata, varuje, že súčasná inflácia nie je dočasným javom. Súčasný stav a s tým spojené problémy sú jednoducho symptómom hlbších ekonomických problémov.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Argumenty Petra Schiffa

Schiff argumentuje tým, že tlačenie peňazí (odborne nazývané kvantitatívne uvoľňovanie) centrálnou bankou a obrovský verejný dlh vytvárajú podmienky pre dlhodobú infláciu. To v konečnom dôsledku povedie k zníženiu kúpnej sily dolára a ekonomickým ťažkostiam. Investori sa pripravujú na ďalšie inflačné šoky a odporúča diverzifikáciu investícií do drahých kovov a iných hmotných aktív. Práve tie môžu poskytnúť ochranu pred infláciou.

Diskusia medzi Krugmanom a Schiffom reflektuje širšiu debatu o stave a budúcnosti americkej ekonomiky. Kým Krugman predstavuje optimistický pohľad a verí v schopnosť centrálnej banky zvládnuť infláciu a zabezpečiť stabilný rast, Schiff oponuje. Varuje pred pretrvávajúcimi rizikami a dlhodobými následkami súčasnej menovej politiky. Investori a široká verejnosť považujú túto diskusiu za dôležitú. Priamo ovplyvňuje rozhodovanie o investíciách a finančných stratégiách.

Rozdielne názory dvoch prominentných ekonómov sú dobrým študijným materiálom. Odporúčame teda starostlivo sledovať vývoj a prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam. Paul Krugman a Peter Schiff predstavujú dva protichodné pohľady na súčasnú infláciu a ekonomickú situáciu v USA. Situáciu na základe toho hodnotíme ako zložitú.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.