V posledných mesiacoch ľudí sužuje globálne napätie, ktoré je priamo spojené s vysokou infláciou. Reakcia centrálnych bánk v podobe zvyšovania úrokových sadzieb predražila mnohé finančné produkty. Podľa portálu Pravda má Slovensko najlacnejšie úvery na bývanie spomedzi krajín V4. Majú sa Slováci na čo sťažovať?
Medzi krajiny V4 patrí Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Sme jediná spomedzi spomenutých krajín, kde je zákonným platidlom euro. A práve nižšie úrokové sadzby ECB zapríčiňujú, že mnohé finančné produkty sú u nás dostupnejšie.
V novembri 2022 sa úrok na hypotéku s fixáciou do 5 rokov pohyboval na úrovni 2,9 %. Pre porovnanie, v Česku bol priemerný úrok 5,2 %, v Maďarsku 7,4 % a v Poľsku dokonca 9,1 %. Rovnaký nepomer sme mohli spozorovať aj pri spotrebných úveroch. Je to výsledok toho, že ECB bojuje s infláciou úspešnejšie a nemusí až tak radikálne zvyšovať úrokové sadzby.
To priamo súvisí aj s mierou inflácie v štátoch eurozóny a mimo nej. Na Slovensku je totiž najnižšia inflácia spomedzi krajín V4. V eurozóne sa inflácia pohybuje v čase písania článku na úrovni 8,50 %. To či inflácia bude ešte rásť sa môžete dočítať v článku Dosiahla inflácia svoj vrchol?
Prečítaj si tiež: Ekonomické prognózy pre Slovákov na rok 2023 – Toto nás čaká
Slovensko má prijateľnú infláciu
V porovnaní s USA, kde je miera inflácie už „len” 6,50 %, ECB značne zaostáva. Dôvodom je predovšetkým oneskorená reakcia ECB oproti FED-u. Vysoké cenové úrovne podnietili centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby a tým zdraželi aj hypotéky. Analýzu hypotekárneho trhu na Slovensku si môžete prečítať v článku Slovákov čaká ďalšie zvyšovanie úrokov. Za hypotéky si priplatíme.
ECB plánuje zvyšovať úrokové sadzby aj v marci o ďalších 50 bázických bodov. Dokonca sa očakáva, že túto politiku bude centrálna banka uplatňovať aj nasledujúce mesiace. To znamená, že Slovensko a ďalšie členské štáty sa môžu znova pripraviť na zdražovanie finančných produktov akými sú hypotéky.
Napriek predražovaniu hypoték a spotrebných úverov sa Slováci nemajú na čo sťažovať. Slovensko ťaží predovšetkým z členstva v eurozóne a dokonca dosahuje podpriemerné úroky aj v rámci členských štátov. To všetko hovorí o dobrej kondícii slovenského bankového sektoru, ktorý dosahuje rekordné zisky, ako sme vás informovali.
Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: FED pokračuje v razantnom boji s infláciou. Zvyšuje úrokové sadzby o ďalších 25 bodov