Idete na dovolenku autom? V tejto krajine za jednodňovú diaľničnú známku zaplatíte 2,50 eura (PREHĽAD)

  • Slovenskí vodiči sa konečne dočkali.
  • Už čoskoro budú môcť používať jednodňovú diaľničnú známku.
  • Tieto informácie by o nej mali vedieť.
Off topic V tejto krajine za jednodňovú diaľničnú známku zaplatíte 2,50 eura
V tejto krajine za jednodňovú diaľničnú známku zaplatíte 2,50 eura. Zdroj: Unsplash/Nikola Markelov, Junior REIS
BITmarkets BITmarkets

Ministerstvo dopravy zavedie novú jednodňovú diaľničnú známku. Tento krok umožní novela zákona o diaľničnej známke, ktorú v stredu (12.6.) definitívne schválili poslanci Národnej rady SR.

Súčasne dôjde k zrušeniu možnosť zakúpiť diaľničnú známku platnú na kalendárny rok, keďže podľa rezortu dopravy nemá vedľa existujúcej 365-dňovej diaľničnej známky svoje opodstatnenie.

Informácie o jednodňovej diaľničnej známke

Aj v prípade jednodňovej diaľničnej známky bude platiť, že dostupná bude výhradne v elektronickej forme. Zakúpiť si ju budú môcť nielen domáci vodiči, ale aj tí zahraniční. Rezort dopravy upresnil, že urobiť tak budú môcť už od 1. augusta 2024. Cena jednodňovej diaľničnej známky bude 5,40 eura.

Ako uvádza portál teraz.sk, zavedenie jednodňovej diaľničnej známky vyplýva z požiadaviek Európskej únie. Tento druh známky by mal motoristom priniesť väčšiu flexibilitu pri užívaní spoplatnených úsekov ciest. 

Novela tiež upravuje pravidlá platby diaľničnej známky.

Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky,” priblížil rezort dopravy.

Poslanci zamietli pozmeňovací návrh Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko). Navrhoval, aby bolo možné uhradiť diaľničnú známku formou zaplatenia pokuty za použitie diaľnice bez známky, čím by vodič zároveň získal ročnú diaľničnú známku. Spodná hranica pokuty by sa v tomto prípade zvýšila z 50 na 60 eur, čo zodpovedá cene 365-dňovej diaľničnej známky.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Jednodňová diaľničná známka v zahraničí (CENY)

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: teraz.skTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.