Kryptomenový denník The Economist v článku Is this the end of Crypto? (Je toto koniec krypta?) sa domnieva, že posledné udalosti v odvetví kryptomien môžu signalizovať zánik digitálnych aktív.
Pád burzy FTX, ktorá pripravila investorov o miliardy dolárov, je pomyselným vrcholom, ktorý prelomil dôveru retailových aj inštitucionálnych investorov, ktorí podľa The Economist cítia voči celému sektoru hnev a frustráciu.
„Dnes nám nezostalo nič iné ako 1 milión rozzúrených veriteľov, desiatky otrasených krypto-firiem a množiace sa regulačné a trestné vyšetrovania. Vysokorýchlostná implozia FTX zasadila katastrofálnu ranu odvetviu s históriou zlyhaní a škandálov. Ešte nikdy predtým nevyzeralo kryptografické odvetvie tak zločinne, márnotratne a zbytočne.”
Koniec kryptomien?
Pri posúdení aktuálneho stavu kryptomien je potrebné byť kritickí aj objektívni zároveň. Investori skutočne prišli o miliardy dolárov, veľké množstvo projektov skončilo a nikdy dosiaľ toľko fondov a firiem z odvetvia nečelilo krachu, ako sme svedkami v roku 2022. Dôvodov je viacero: špekulácie, zadlženosť, nepripravenosť na klesajúci trh, negatívne makroekonomické fundamenty, zlá finančné politika firiem a fondov.
Kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum ale nemajú nič spoločné s tým, ako inštitúcie a firmy investovali a aké schémy vybudovali. Nikto investorov nenútil, aby držali svoje kryptomeny v protokoloch, v DeFi, na burzách či na účtoch spoločností ako Celsius či BlockFi. O rizikách sa vedelo už dávno a aj na Kryptomagazine sme rok čo rok písali, že najistejšia možnosť, ako chrániť svoje kryptomeny, je držať ich na hardvérovej peňaženke. Žiaľ, viac ako 90 % investorov to nerobí.
Skôr ako kritici začnú kryptomeny pochovávať, mali by počkať na integráciu regulačných opatrení v EÚ a USA. Tie totiž umožnia v masovom meradle vstup inštitúcií ako Bank of America, Fidelity, BlackRock, Goldman Sachs a JPMorgan vo veľkom investovať do digitálnych aktív.
Čítaj ďalej: Táto kryptomena narástla o 95 % od krachu burzy FTX. Poznáte ju?