Hrozba pre Bitcoin? Regulácie EÚ v roku 2021 poriadne zamiešajú karty, čo môžeme očakávať?

Novinky EU regulacie BTC
EU regulacie BTC
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Regulácie sú horúcou témou sveta kryptomien. Jedni sa ich boja ako čert kríža a druhí ich očakávajú s otvorenou náručou. Dnes sa pozrieme na to, čo znamenajú regulácie pre svet kryptomien, či ich očakávať alebo proti nim bojovať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Regulácie všeobecne

Téma právnych regulácií je vo svete kryptomien horúcou otázkou. Kým tvrdé jadro krypto komunity bude rozhodne proti akýmkoľvek reguláciám, tak napr. novo vstupujúci veľkí hráči naopak, budú po reguláciách túžiť.

Regulácie všeobecne slúžia na to, že sa v určitom sektore nastavia pravidlá. Hlavným cieľom regulácií je vytvorenie funkčných systémov. Žijeme totiž v právnych štátoch a prakticky všetko je regulované. To znamená, že veľká časť interakcií v spoločenskom svete podlieha právnym reguláciám.

Domy musia mať protipožiarne opatrenia. Automobily musia mať určitý štandard bezpečnosti. Obchodné zmluvy budú mať určité náležitosti. To všetko sa dá chápať ako regulácia jednotlivých odvetví.

A podobný údel čaká aj kryptomeny. Bolo by naivné myslieť si, že kryptomeny uniknú z pazúrov regulátorov. Kým budeme žiť v právnych štátoch národnej povahy, dočkáme sa aj regulácií.

Čítajte tiež: Bitcoin na 100 000 $ v roku 2021? Pozrite sa na tento výpočet

Potrebuje krypto regulácie?

Ak sa budeme pýtať, či kryptomeny potrebujú regulácie, odpoveď bude áno aj nie. Záleží totiž na tom, čo majú kryptomeny robiť. Ak chceme vidieť masovú adopciu kryptomien, logicky prídu aj regulácie. Ak bude totiž ekosystém kryptomien dostatočne veľký, štáty nebudú mať inú možnosť, ako vytvoriť regulácie.

Tie budú v podstate štátu hovoriť, ako sa má na kryptomeny zo zákonného hľadiska pozerať. Neregulované mohli byť kryptomeny iba v počiatočných fázach, kedy nehrali vo finančnom svete väčšiu úlohu, ale to sa teraz mení.

Kryptomeny tak nemajú v podstate žiadnu potrebu regulácie. Ale momentálne nastavenie ľudskej spoločnosti, ktorá stojí na byrokratických pravidlách, reguláciu vyžaduje. A to aj vo vzťahu ku kryptomenám, a s tým sa nedá nič robiť.

Myslíte si, źe by vlády mali regulovať kryyptomeny?

Sú už kryptomeny regulované?

V skratke ÁNO. Kryptomeny už podliehajú mnohým reguláciám. To vidieť napr. na burzách. Tie už dnes musia vyžadovať KYC/AML procedúry. Štáty sa tak zaisťujú proti praniu špinavých peňazí.

Teda každá veľká burza už musí mať KYC/AML integrované do svojich systémov a podliehajú tak medzinárodným zmluvám o zdieľaní informácií. Práve regulácia búrz je tou najviditeľnejšou časťou.

Za reguláciu sa budú považovať napríklad aj zákony na dani ziskov z kryptomien. Ak budete chcieť svoje kryptomeny previesť na fiat peniaze, musíte zdaniť zisk 19 % – 25 % (v závislosti od základu dane pre fyzické osoby v SR).

Kryptomeny sú tak regulované z určitého uhla pohľadu. Do budúcnosti však môžu prísť odlišné regulácie, ktoré následne môžu mať vplyv aj na vnútorný ekosystém konkrétnych kryptomien.

Mohlo by vás zaujímať: EXPERT blog – 4 dôvody, prečo Bitcoin do 7 dní dosiahne historické maximum

Čierny scenár regulácií

Temným scenárom je napr. regulácia ťažiarov. Tí sú zatiaľ skôr na okraji záujmov jednotlivých štátov. Čoskoro sa však môžeme dočkať toho, že napr. Čína vytvorí blacklist adries spojených s disidentmi.

Pomocou regulačných zákonov by v podstate čínska vláda mohla nariadiť ťažiarom (ktorých je najviac v Číne), že nesmú schvaľovať transakcie spojené s určitými adresami. Ťažiari sú dnes už v podstate formou korporátu, a tak by na regulácie rýchlo pristali, obzvlášť v komunistickej diktatúre akou je Čína.

Podobné regulácie by tiež na svetovej úrovni mohla schváliť organizácia FATF (Financial Action Task Force – v G20). Takáto regulácia by mohla mať podobu toho, že pokiaľ by prevádzkovateľ ťažby do bloku zasadil transakciu napr. z Iránu, bude si naň môcť došliapnuť zodpovedný úrad daného národného štátu.

Bitcoin by tak stratil vlastnosť, kvôli ktorej je hodnotný, a tým by bola rezistencia voči cenzúre.

O niečo lepší scenár

Lepším scenárom sú regulácie zamerané iba na spoločnosti poskytujúce služby spojené s kryptomenami. To by boli napr. burzy. A práve tie už teraz hľadajú stabilné legislatívne prostredie.

To ukazuje príklad Malty, kde sa najväčšie burzy sveta uchádzajú o Fintech licencie. Tie môže Malta udeľovať práve vďaka už funkčnému regulačnému rámcu. Napr. najväčšia burza Binance tu minulý rok rokovala o udelení finančnej licencie.

Čítajte tiež: NÁVOD – Nakupujte kryptomeny kartou BEZ POPLATKOV!

Tento týždeň takú licenciu regulačný orgán schválil pre spoločnosť Crypto.com. Spoločnosť sa tu uchádza o licenciu pre Finančnú inštitúciu a licenciu pre nakladanie s 3. triedou virtuálnych finančných aktív.

Regulácie sú teda dôležité najmä pre spoločnosti. V USA je ku kryptomenám veľmi ústretový štát Wyoming. Najmenší (populáciou) americký štát schválil sériu zákonov, ktoré vytvorili regulačné rámce pre vznik prvej krypto banky. Tú bude prevádzkovať Kraken. Druhú licenciu potom dostala Caitlin Long na krypto banku Avanti.

Záver

Moderný svet je postavený na právnych štátoch. Tie fungujú vďaka zákonom (reguláciám). A bolo by naivné myslieť si, že kryptomeny nebudú mať žiadny štatút z právneho hľadiska. Štáty proste a jednoducho musia reagovať na novo vzniknutú situáciu.

Regulácie však musia byť zamerané na spoločnosti a musia byť zároveň mierne, aby umožnili rozvoj spoločností a adopciu všeobecnou verejnosťou. Nesmie sa stať, že ľudia vlastniaci krypto budú stíhaní ako zločinci.

Do budúcnosti vďaka sieťam ako je Ethereum, bude možné začleniť regulácie priamo do samotných služieb. Vďaka smart kontraktom môže vzniknúť samoregulačné prostredie. A to je finálna méta kryptomien. Vytvorenie takého sveta, ktorý sa dokáže regulovať sám a vo svoj prospech (myslené v prospech systému).

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

txbtxb