Hackeri odcudzili 14% z najväčších kryptomien

Novinky Bezpečné kryptomeny
Bezpečné kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/metamorworks
Flockers PCKvakomat mobil

Digitálne meny a softvér vyvinutý na monitorovanie transakcií sa stali atraktívnymi cieľmi pre počítačových hackerov. Zároveň vytvorili aj lukratívny trh pre firmy poskytujúce počítačové zabezpečenie.

Ukradnuté miliardy

Podľa riaditeľa finančnej spoločnosti Autonomous Research LLP, Lexa Sokolina, hackeri za menej ako desaťročie odcudzili približne 1.2 miliardy dolárov v kryptomenách Bitcoin a Ethereum. Vzhľadom na rapídny nárast hodnoty týchto digitálnych mien na konci roka 2017, môže byť celková suma ešte vyššia. Celkovo sa zmocnili viac ako 14-tich percent Bitcoinov a Etherea v obehu.

Tieto straty by sa vzhľadom na nerozvážnosť niektorých investorov mohli zvyšovať. Záznamy v technológii blockchain sú zdieľané, takže je ťažké ich pozmeniť čím ju väčšina používateľov považuje za absolútne bezpečnú. Podľa Matta Suichea, ktorý prevádzkuje bezpečnostnú blockchain spoločnosť Comae Technologies, je aj technológia blockchain zraniteľná a kvôli svojej relatívnej “mladosti” môže obsahovať viacero chýb.

Jedným z možných spôsobov na ktorý upozorňujú bezpečností analytici môžu byť pokusy hackerov o odďaľovanie sieťovej komunikácie medzi podskupinami minerov, ktorých počítače verifikujú transakcie, čo by mohlo viesť k zdvojovaniu záznamov. Zatiaľ však môžu byť užívatelia pokojní, nakoľko  analytici z IEEE (Ústav elektrotechniky a elektroniky) uviedli, že doposiaľ neevidovali žiadny pokus a takýto typ útoku zo strany hackerov.

Youbit, NiceHash, Parity wallet

Bezpečnostná diera v peňaženke Parity spôsobila v novembri minulého roka straty vo výške 155 miliónov dolárov. O mesiac neskôr juhokórejská burza Youbit oznámila vstup do konkurzu po útoku, pri ktorom stratili 17% zo všetkých svojich aktív. Ten istý mesiac spoločnosť zameraná na ťažbu, NiceHash, uviedla, že hackeri ukradli z ich virtuálnej peňaženky až 63 miliónov dolárov v Bitcoinoch.

V roku 2016 ukradli hackeri najmenej 50 miliónov dolárov spoločnosti DAO (Decentralized autonomous organization). Vďaka pohotovej aktualizácií spoločnosti Ethereum sa našťastie podarilo ukradnuté peniaze vrátiť späť do rúk vlastníkov.

Bohužiaľ, oprava zahŕňala hard-fork kryptomeny a editáciu blockchainu. Tento krok sa dodnes považuje za veľmi kontroverzný. Viac sa dozviete v našom článku o Ethereum Classic.

Ako chrániť svoje investície?

Aké máme možnosti pre ochranu našich investícií my? Ak si odmyslíme študovanie zdrojových kódov a hľadanie potenciálnych chýb, tak sa prinajmenšom môžeme zamerať aspoň na bezpečnosť, ktorú ovplyvniť vieme sami. A síce:

  • na burzách držať len nevyhnutné množstvo, ktoré chcete mať hneď k dispozícií pre obchodovanie;
  • nikomu, nikdy, nikde a za žiadnych okolností nedávať privátny kľuč vašej peňaženke no a keď chcete hodlovať a spať pokojným spánkom, tak investovať do hardvérovej peňaženky a recovery seed (súbor hesiel) vryť do pamäte.
  • Ak máte problém s pamäťou radšej zamurovať alebo zakopať. No a potom už len vyčkať kým si kúpime svoje prvé Lambo  🙂

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.