Podľa vyjadrenia Marka Carneyho, guvernéra britskej centrálnej banky, Bitcoin ako mena zatiaľ zlyhal.
Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.
Bitcoin ako mena zatiaľ zlyhal
Guvernér v priebehu preslovu k študentom na univerzite Regent’s v Londýne povedal, že vysoká volatilita najznámejšej digitálnej meny na svete vyvoláva veľké obavy a ďalej, že čo sa týka tradičnej úlohy peňazí, tak tam Bitcoin zatiaľ zlyháva. Neslúži ako uchovávateľ hodnoty, pretože sa nachádza po celom svete a tiež nie je široko používaný pre zámenu tovaru a služieb.
Napriek tomu i Carney na otázku študentov priznal, že technológia blockchainu, na ktorej je Bitcoin založený, sa môže v budúcnosti ukázať ako užitočná pre overovanie finančných transakcií decentralizovaným spôsobom.
Ďalší kryptoskeptik
Carneyho výrok nie je prekvapujúci, väčšina centrálnych bankárov a osobností z Wall Street zaujala ku kryptomenám podobný postoj. Nedávno napríklad Guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann argumentoval, že nahradenie fiat mien Bitcoinom je príliš riskantné.
Začiatkom tohto mesiaca uviedol člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch, že kryptomeny nie sú “peniaze”, zatiaľ čo Agustin Carstens, generálny riaditeľ Banky medzinárodných zúčtovaní (BIS), tvrdil, že je to “bublina, Ponzi schéma a katastrofa” a to v dobe, kedy globálne trhy klesali o bilióny dolárov.
Záver
Centrálni bankári pochopiteľne nemôžu prísť na meno kryptomenám a zvlášť tým populárnym. Vyzerá to ale, že trhy si na podobné komentáre už zvykli a nereagujú prudkým poklesom, ako pred niekoľkými týždňami.
Vývoj regulačných snáh pre vás dlhodobo monitorujeme, pokiaľ nechcete prísť o novinky v tejto oblasti, zapnite si notifikácie zvončekom vľavo dole, alebo nás môžete sledovat na Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.