Graf na dnes: Toto sú najväčší producenti plynu na svete. Väčšina nie je demokratická

Ekonomika Najväčší producenti plynu na svete
Najväčší producenti plynu na svete. Zdroj: shutterstock.com/Zivica Kerkez
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu spotová cena plynu narástla na burze o 110 %. Svoje maximum dosiahla 15. júna a po miernej korekcii, ktorá bola výsledkom zvýšenia zásob plynu v Európe, cena plynu ďalej rastie. Pre obmedzené dodávky plynu z Ruska sa štáty snažia zásobiť zníženými dodávkami a hľadajú alternatívy, ktoré by nahradili závislosť od Ruska.

Ceny plynu sú v Európe podľa agentúry Bloombergviac ako trikrát vyššie ako pred rokom, čo pomáha rozdúchavať najhoršiu krízu životných nákladov v Európe za posledné desaťročia.” Táto kríza sa prejavuje a ešte prejaví v raste nákladov za plyn, pričom najväčšiu ťarchu pocítia nielen domácnosti, ale predovšetkým firmy. Keďže Ruská federácia môže použiť plynové kohútiky ako geopolitickú zbraň proti Európe pre vojensko-finančnú podporu Ukrajiny, štáty sú nútené urýchlene hľadať alternatívy.

Jednou z nich je dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorého dopyt sa od vypuknutia vojny na Ukrajine zvyšuje. Ako ukazuje graf nižšie, cena amerického LNG rastie a nachádza sa v rastúcom trende, pričom podľa analytikov možno v budúcnosti čakať ďalšie zdražovanie.

Graf: LNG, 1T.

Graf: LNG, 1T. Zdroj: Tradingview

Čítaj tiež: Toto sú najväčšie ekonomické riziká, ktoré nás čakajú

Najväčší producenti plynu na svete

Ďalšou alternatívou popri LNG sú krajiny, ktoré popri Rusku exportujú plyn do celého sveta, disponujú jeho zásobami a sú schopné nahradiť export z Ruska. Aké má teda Európa alternatívy, ak sa chce vyhnúť dovozu z Ruska?

Najväčším vývozcom plynu na svete sú podľa údajov zo štatistického portálu Visualcapitalist USA. Za nimi nasleduje Rusko, ktoré zároveň disponuje viac ako 37 biliónmi kubických metrov zásob zemného plynu, čo je podľa doteraz známych údajov najviac na svete. Na treťom mieste sa nachádza Irán s produkciou 256,7 miliárd kubických metrov ročne. Za Iránom nasleduje Čína, ktorá produkciu plynu zvýšila od roku 2011 dvojnásobne. Dôvodom je vládna politika, ktorá stimulovala prechod z uhlia na plyn.

Najväčší producenti plynu na svete

Najväčší producenti plynu na svete. Zdroj: visualcapitalist

Na piatom a šiestom mieste sa z hľadiska distribúcie umiestnil emirát Katar a Kanada. Na siedmom a ôsmom mieste sú Austrália a Saudská Arábia, za nimi nasledujú Nórsko a Alžírsko. Európa do vypuknutia vojny na Ukrajine dovážala až 40 % plynu z Ruska. Európskym exportérom ropy z vyššie uvedených 10 najväčších vývozcov na svete je Nórsko, ktoré podľa posledných správ zvýšilo objemy exportu.

Pri pohľade na údaje je evidentné, že pokiaľ je kritériom demokratickosť a legitímny demokratický režim, do úvahy pripadajú USA, Kanada, Austrália a Nórsko. Rusko, Irán, Čína, Katar, Saudská Arábia či Alžírsko nie sú demokratické režimy a predstavujú morálny problém pre európske štáty. Import z demokraticky orientovaných krajín trpí však základnou nevýhodou, a tou je vzdialenosť, ktorá vysoko predražuje cenu.

Čítaj ďalej: 

txbtxb