Dodávky ropy na Slovensku sú pozastavené
Dodávky ropy na Slovensku sú pozastavené. Zdroj: shutterstock.com/vchal

Ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta JSC, ktorá má na starosti dovoz a dohľad nad tranzitom ropy cez južnú časť ropovodu Družba, zastavila dnes dodávky ropy cez svoje územie. Tranzit sa dotýka prepravy ropy na Slovensko, do Čiech a Maďarska, ako uviedla agentúra Bloomberg. Dôvodom zastavenia sú podľa ruského prevádzkovateľa ropovodu Transnefť PJSC západné sankcie, ktoré neumožnili realizovať platbu tranzitné poplatky.

Dodávky ropy pozastavené

Transnefť oficiálne uviedol, že posledná augustová platba za tranzit, ktorá bola poslaná minulý mesiac, sa vrátila pre uvalené obmedzenia zo strany EÚ späť na účet. Potvrdila to ruská spoločnosť Gazprombank. Aktuálne prerušenie dodávok ropy na Slovensko predstavuje vážny problém, keďže ako uviedla správa agentúry TASR, Slovensko je zvlášť závislé od ruskej ropy.

Rusko cez južnú časť ropovodu Družba dodávalo približne 250 000 barelov ropy denne. Odberateľmi zo slovenskej strany sú rafinérie Slovnaft a Unipetrol. Slovnaft už informoval, že sa situácia už rieši. Hovorca Slovnaftu Anton Molnár sa vyjadril:

Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOL, respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy. Slovnaft očakáva odpoveď na daný návrh. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní.“

Situácia by sa blízkej dobe mala vyriešiť, o ďalšom priebehu vás budeme informovať.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: Toto sú najväčší producenti plynu na svete. Väčšina nie je demokratická

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance